Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne pieniądze na rewitalizację zamku w Rabsztynie

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
2,2 miliony złotych dofinansowania z dwóch różnych konkursów otrzymała gmina Olkusz na dalsze prace w obrębie zamku w Rabsztynie
2,2 miliony złotych dofinansowania z dwóch różnych konkursów otrzymała gmina Olkusz na dalsze prace w obrębie zamku w Rabsztynie UMiG Olkusz
2,2 miliony złotych dofinansowania z dwóch różnych konkursów otrzymała gmina Olkusz na dalsze prace w obrębie zamku w Rabsztynie.

W ramach zadań przewidziano stabilizację i zabezpieczenie ostańca wapiennego pod zamkiem górnym, zabezpieczenie i naprawę muru, wykonanie podziemnego pawilonu i strefy rekreacyjnej ze sceną, nawierzchni i zielonych tarasów. Niewątpliwą atrakcją będzie również kawiarnia, z której będą mogli skorzystać wszyscy odwiedzający zamek. Całość prac szacowana jest na 4 miliony złotych, a pierwsze efekty będą widoczne już w przyszłym roku.

- Potencjał turystyczny zamku Rabsztyn rośnie z roku na rok, jednak zakończenie tych prac pozwoli nam zamknąć pewien etap i stworzyć gotowy produkt turystyczny. Wyobrażam sobie, że z kawiarni na odrestaurowanym zamku chętnie będą korzystać turyści, ale również mieszkańcy, gdyż będzie ją można wynajmować na imprezy okolicznościowe – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Na łączną kwotę 2,2 mln zł składają się dwa uzyskane przez gminę Olkusz dofinansowania:
- „Zabezpieczenie konstrukcyjne murów i ostańca skalnego wraz z organizacją placu archeologicznego na zamku w Rabsztynie w gminie Olkusz”, na które gmina otrzymała 500 tys. złotych pomocy z programu „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
- „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz - stworzenie nowego produktu turystycznego”, na które gmina otrzymała 1,7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Najpiękniejsze małopolskie zamki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

W ramach pierwszego projektu planowane jest wykonanie stabilizacji i zabezpieczenia ostańca wapiennego pod zamkiem górnym tj. wykonanie robót niwelacyjnych, oczyszczanie skarpy skalnej, wykonanie doraźnych prac stabilizacyjnych (kotwy montażowe), wzmocnienie odspojonych, spękanych fragmentów z zastosowaniem stalowych kotew, oczyszczenie szczelin i wypełnienie pustek metodami specjalistycznymi. Ponadto przewidziano m.in. zabezpieczenie i konserwację północnego muru obwodowego zamku od ostańca skalnego do węzła bramnego, obejmujące w szczególności: oczyszczanie muru, naprawę ubytków, spoinowanie, wzmocnienie osłabionych partii. Wszystkie prace poprzedzone będą odgruzowaniem dziedzińca pomiędzy ostańcem skalnym a murem obwodowym, w wyniku czego odsłonięte zostaną zagruzowane partie muru i ostańca. Wszystko odbędzie się pod nadzorem archeologicznym. Wliczając wkład własny, prace te będą kosztowały 888,7 tys. złotych.

Drugie dofinansowanie pozwoli wykonać prace związane z wykonaniem pawilonu podziemnego z niezbędnymi instalacjami. W pawilonie zostanie przygotowany punkt informacyjny, węzeł sanitarny oraz kawiarnia. Również w ramach tego zadania planowane jest przeprowadzenie zabezpieczeń i konserwacji murów pałacu oraz wykonanie badań archeologicznych. Stworzona zostanie także strefa rekreacyjna wraz ze sceną, trawiaste tarasy oraz nawierzchnia dziedzińca. Przeprowadzenie tych prac pozwoli zamknąć zasadniczy zakres robót budowlanych, koniecznych do udostępnienia całości zamku zwiedzającym.

To nie jest koniec prac planowanych na najbliższą przyszłość. W pierwszym kwartale 2019 roku w obrębie zamku górnego zostaną zakończone prace związane z montażem systemów oświetleniowych, instalacji elektrycznej, sufitu podwieszanego, posadzek, tynków, szklanych balustrad i podestu, stolarki okiennej i drzwiowej, a także odkrytych w trakcie prac archeologicznych reliktów portalu i kominka.

- Pozyskiwane z sukcesem dofinansowania pozwolą na zabezpieczenie i konserwację zabytkowej substancji a także szybsze udostępnienie zamku w Rabsztynie dla potrzeb ruchu turystycznego. Mijający rok też był pod tym względem niezwykle aktywny. Zakończyliśmy stabilizację i spojenie północno-wschodniego i wschodniego fragmentu skarpy ostańca wapiennego, stanowiącego fundament zamku górnego. Dodatkowo nadbudowaliśmy wieżę zamku górnego, na której został wykonany taras widokowy. Został też wybudowany nowy most nad fosą oraz powstał plac zabaw z ławeczkami i stojakiem na rowery. By poprawić komfort odpoczywających zakupiono 50 leżaków z logo Olkusza – podsumowuje Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Trwają intensywne prace przy rewitalizacji kwartału królewskiego i remoncie budynku dawnego starostwa przy Rynku w Olkuszu. Z tygodnia na tydzień widać postępy. Prowadzone przy tej okazji badania archeologiczne przynoszą coraz ciekawsze odkrycia

Olkusz. Trwa remont budynku byłego starostwa. Podziemia są p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska