Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne siedem gmin włącza się do walki o czyste powietrze w Małopolsce

Łukasz Winczura
Łukasz Winczura
Już 62 gminy, czyli co trzecia w województwie małopolskim, bierze udział w program LIFE, którego celem jest walka o poprawę jakości powietrza. Projekt, rozpisany na siedem lat, zakończy się w 2023 roku. Z programu LIFE finansowane są innowacyjne projekty w zakresie ochrony środowiska w Europie.

Całkowity budżet projektu wynosi 70 mln złotych, z czego 42 mln zł to dofinansowanie unijne. Obok gmin małopolskich partnerami projektu Life są między innymi: Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, województwo śląskie, czeskie ministerstwo środowiska oraz belgijski Instytut Vito NV.

Wczoraj do projektu dołączyło siedem kolejnych gmin. To Gromnik, Kościelisko, Krzeszowice, Myślenice, Stryszów, Sułkowice i Wielka Wieś.

Life. Co to takiego?

To przede wszystkim program edukacyjny, mający na celu uczulenie mieszkańców na ochronę powietrza. Specjalnie przeszkoleni ekodoradcy, których jest 60, prowadzą spotkania i udzielają porad w kwestii wymiany starych pieców i kotłów na nowoczesne nowoczesne urządzenia grzewcze oraz termomodernizacji.

- W ciągu trzech lat takich spotkań odbyło się 5 tysięcy. Według naszych wyliczeń wzięło w nich udział ponad pół miliona osób. Efekty pracy? 23 tysiące umów na wymiany pieców. Przeszkolonych też zostało kilkuset urzędników w gminach – wylicza wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który w zarządzie województwa odpowiada za sprawy związane z ochroną środowiska.

Ekodoradcy wraz ze strażami gminnymi kontrolują także domowe paleniska. Tych od początku programu było już ponad 5600.

W ramach projektu powstał także autorski program studiów podyplomowych, które od 2016 roku są prowadzone na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Dyplomy specjalistów ochrony powietrza odebrało jak do tej pory 114 absolwentów.

Uczestnicy programu otrzymali też 1800 odświeżaczy powietrza, które zostały zamontowane w przedszkolach, szkołach oraz na szpitalnych oddziałach pediatrycznych.

Co w planach?

Wszystkie szkoły ze 182 gmin województwa zostaną zaproszone do wzięcia udziału w projekcie, który dotyczy montowania mierników o stanie powietrza w danej miejscowości. W wybranych do programu szkołach zostanie też przeszkolony jeden nauczyciel, który otrzyma pakiet materiałów informacyjnych do specjalnych lekcji i pogadanek.

Przyjęty zostanie także nowy program ochrony powietrza dla Małopolski.

- Nakłada on na gminy obowiązek przeznaczenia co najmniej 1 proc. wydatków budżetu do dopłaty na wymianę kotłów i instalację nowych urządzeń, brak dopłat do nowych kotłów na węgiel a preferowanie odnawialnych źródeł energii czy wyznaczenie ekodoradcy dla mieszkańców w każdej gminie – wylicza marszałek Witold Kozłowski. Szef zarządu województwa dodaje, że przygotowane zostaną programy osłonowe dla najbiedniejszych związane z dopłatami do wyższych kosztów ogrzewania.

Warto przypomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku rząd ogłosił program antysmogowy „Czyste powietrze” z budżetem 103 mld zł. Zgodnie z nim można składać wnioski o dotacje i pożyczki na termomodernizację i wymianę pieca. Jak podkreśla Tomasz Urynowicz, Małopolska przygotuje wiele propozycji. Ich beneficjentami będą także uczestnicy programu Life.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska