https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne siedem gmin włącza się do walki o czyste powietrze w Małopolsce

Łukasz Winczura
Już 62 gminy, czyli co trzecia w województwie małopolskim, bierze udział w program LIFE, którego celem jest walka o poprawę jakości powietrza. Projekt, rozpisany na siedem lat, zakończy się w 2023 roku. Z programu LIFE finansowane są innowacyjne projekty w zakresie ochrony środowiska w Europie.

Całkowity budżet projektu wynosi 70 mln złotych, z czego 42 mln zł to dofinansowanie unijne. Obok gmin małopolskich partnerami projektu Life są między innymi: Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, województwo śląskie, czeskie ministerstwo środowiska oraz belgijski Instytut Vito NV.

Wczoraj do projektu dołączyło siedem kolejnych gmin. To Gromnik, Kościelisko, Krzeszowice, Myślenice, Stryszów, Sułkowice i Wielka Wieś.

Life. Co to takiego?

To przede wszystkim program edukacyjny, mający na celu uczulenie mieszkańców na ochronę powietrza. Specjalnie przeszkoleni ekodoradcy, których jest 60, prowadzą spotkania i udzielają porad w kwestii wymiany starych pieców i kotłów na nowoczesne nowoczesne urządzenia grzewcze oraz termomodernizacji.

- W ciągu trzech lat takich spotkań odbyło się 5 tysięcy. Według naszych wyliczeń wzięło w nich udział ponad pół miliona osób. Efekty pracy? 23 tysiące umów na wymiany pieców. Przeszkolonych też zostało kilkuset urzędników w gminach – wylicza wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który w zarządzie województwa odpowiada za sprawy związane z ochroną środowiska.

Ekodoradcy wraz ze strażami gminnymi kontrolują także domowe paleniska. Tych od początku programu było już ponad 5600.

W ramach projektu powstał także autorski program studiów podyplomowych, które od 2016 roku są prowadzone na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Dyplomy specjalistów ochrony powietrza odebrało jak do tej pory 114 absolwentów.

Uczestnicy programu otrzymali też 1800 odświeżaczy powietrza, które zostały zamontowane w przedszkolach, szkołach oraz na szpitalnych oddziałach pediatrycznych.

Co w planach?

Wszystkie szkoły ze 182 gmin województwa zostaną zaproszone do wzięcia udziału w projekcie, który dotyczy montowania mierników o stanie powietrza w danej miejscowości. W wybranych do programu szkołach zostanie też przeszkolony jeden nauczyciel, który otrzyma pakiet materiałów informacyjnych do specjalnych lekcji i pogadanek.

Przyjęty zostanie także nowy program ochrony powietrza dla Małopolski.

- Nakłada on na gminy obowiązek przeznaczenia co najmniej 1 proc. wydatków budżetu do dopłaty na wymianę kotłów i instalację nowych urządzeń, brak dopłat do nowych kotłów na węgiel a preferowanie odnawialnych źródeł energii czy wyznaczenie ekodoradcy dla mieszkańców w każdej gminie – wylicza marszałek Witold Kozłowski. Szef zarządu województwa dodaje, że przygotowane zostaną programy osłonowe dla najbiedniejszych związane z dopłatami do wyższych kosztów ogrzewania.

Warto przypomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku rząd ogłosił program antysmogowy „Czyste powietrze” z budżetem 103 mld zł. Zgodnie z nim można składać wnioski o dotacje i pożyczki na termomodernizację i wymianę pieca. Jak podkreśla Tomasz Urynowicz, Małopolska przygotuje wiele propozycji. Ich beneficjentami będą także uczestnicy programu Life.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
30 grudnia 2019, 20:10, Gość:

super! powietrze teraz (pomimo dni z wysokim stezeniem pylow) jest o niebo bardziej znosne niz np 2 lata temu czy nawet i zeszlej zimy. Malymi krokami do przodu

Nie wiem czy się to uda tak wiele gmin nie ma gazu ziemnego a poza tym cywilizacja

G
Gość
31 grudnia 2019, 06:07, Gość:

czyli co druga gmina nie chce przystąpić do programu---widocznie ich wójtowie palą miałem i flotami

A to też prawda ale z drugiej strony ludzie węglem i czym padnie palili od zarani poprostu cywilizacja nas wykańcza po 4 auta w rodzinie nie zliczone ilości tirów i ciężarówek a w górze podniebne autostrady

G
Gość
31 grudnia 2019, 17:01, Gość:

A co z ofiarami tych siedmiu lat pytam ? Z początkiem lat osiemdziesiątych w Małopolsce zakładano gaz ziemny na masową skalę ! Pytam kto po kilku latach wywindował cenę gazu na poziom który zmusił ludzi do powrotu palenia byle guwnem?

Właśnie gdyby się opłacało to chętnie przeszlibysmy na gaz byłoby wygodnie i czysto

G
Gosc
31 grudnia, 13:48, Gość:

Wsiurom trza brać te puste łby i do pieca wsadzać tak aby mózgi uwędzić już do końca. Zbyt tępe do samodzielnego myślenia.

Wisłok to ty jesteś

G
Gość

Teraz jak co trzeci obywatel ma raka to można sobie tą ekologią wsadzić między pośladki!

G
Gość

A co z ofiarami tych siedmiu lat pytam ? Z początkiem lat osiemdziesiątych w Małopolsce zakładano gaz ziemny na masową skalę ! Pytam kto po kilku latach wywindował cenę gazu na poziom który zmusił ludzi do powrotu palenia byle guwnem?

G
Gość

Każdy ecooszołom jest dobry ...2 metry pod ziemią

G
Gość

Po raz kolejny zarobią firmy doradzające bo do montażu mierników i zatrudnieniu"doradców"powietrze się nie poprawi.Ludzie palą tym na co ich stać albo do czego są zmuszeni(brak infrastruktury gazowej) i tego nie zmieni ani Greta ani tysiące urzędników za grube pieniądze wygłaszających pogadanki i rozdających ulotki.Ileż mozna zarobić na bezpośrednich dotacjach do wymiany pieców ?A co innego doradztwo i para w gwizdek tu można sporo wyciągnąć dla swoich.Lewactwu wydaje się że wszystko można zrobić zmianą przepisów i karami tylko co będzie gdy zabronicie palić węglem i drewnem a tysięcy ludzi nie będzie stać na inne ogrzewanie?Zaczniecie zamykać do więzienia za palenie drzewem i nie płacenie kary?Na walce z bezrobociem już wiele firm zarobiło teraz pora na ekologię .

G
Gość

Wsiurom trza brać te puste łby i do pieca wsadzać tak aby mózgi uwędzić już do końca. Zbyt tępe do samodzielnego myślenia.

G
Gość

Proszę pierwsze powedzec jak ludzie majom rzyc niema gazu A prond jest drogi odpowedzcie na pytanie ale najlepiej biedak zniszczyć powiecie co robicie poparcie jak kopcom auta traktory A co samoloty robiom

G
Gość
30 grudnia, 20:10, Gość:

super! powietrze teraz (pomimo dni z wysokim stezeniem pylow) jest o niebo bardziej znosne niz np 2 lata temu czy nawet i zeszlej zimy. Malymi krokami do przodu

Twojmi zalurzse maskę lepiej bendzesz odyhal

G
Gość

Wàs Popiepszyl z tym smogem ktoś zarabia ładnym kasę na tym jak jest mgła to terz powecie co matkom ludzie zrobić jak niema gazu A nie stać by prondem grzać

G
Gość

a co z gminą Wawrzeńczyce-nie było by czym opalać szklarni i tuneli i truć klientów "na zdrowe warzywa"

G
Gość

czyli co druga gmina nie chce przystąpić do programu---widocznie ich wójtowie palą miałem i flotami

r
res

zakup odswieżacza powietrza to zgoda na jego złą jakość-lepiej te środki wydać na nowy piec

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska