Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne znalezisko z czasów II wojny światowej. W Krasnem Potockiem znaleziono mierzący 35 cm pocisk artyleryjski

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Co jakiś czas odkrywane są niewybuchy sprzed 80 lat
Co jakiś czas odkrywane są niewybuchy sprzed 80 lat KMP Nowy Sącz
Sądeccy policjanci niemal 24 godziny pilnowali pocisku artyleryjskiego, pochodzącego z czasów II wojny światowej, w miejscowości Krasne Potockie w gminie Chełmiec. Niewybuch został zabrany przez saperów z 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa w celu neutralizacji.

O tym, że podczas II wojny światowej na Sądecczyźnie również prowadzone były działania zbrojne, świadczą co jakiś czas odkrywane przez człowieka albo samą naturę niewybuchy. W poniedziałek (26 czerwca), jeden z mieszkańców Krasnego Potockiego w gminie Chełmiec, podczas spaceru na drodze szutrowej zauważył pocisk artyleryjski. Być może został on odkryty przez spływającą z gór wodę, w ciągu ostatnich burzowo-deszczowych dni. Zgłoszenie znaleziska wpłynęło do sądeckiej komendy kilka minut przed godz. 13.

- We wskazane miejsce natychmiast został skierowany policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej Policji. Po sprawdzeniu okazało się, że odnaleziony niewybuch to pocisk artyleryjski o długości około 35 cm, pochodzący z okresu II wojny światowej - informuje mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. - O niebezpiecznym znalezisku został powiadomiony również 16. Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa.

Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez sądeckich policjantów i przez nich pilnowane do czasu przyjazdu krakowskich saperów. Pocisk został przez nich przejęty i umieszczony w specjalnie przygotowanym do tego pojeździe we wtorek (27 czerwca0 przed godz. 11. Następnie niewybuch został przetransportowany do Krakowa, gdzie na poligonie zostanie zneutralizowany.

Policjanci przypominają, że w przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym służby mundurowe.

- Do czasu przybycia funkcjonariuszy trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce znalezienia niewybuchu i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo - dodaje Gleń. - Znalezionych pocisków, min czy amunicji nie należy dotykać, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia czy rowów, rzek i jezior. Kategorycznie nie wolno ich również przechowywać w domach.

Posiadanie broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwalenia jest przestępstwem. Za nie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska