Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok do utworzenia muzeum na terenie dawnego obozu w Płaszowie

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Teren byłego obozu KL Plaszow ma zostać godnie upamiętniony. Rada społeczna ds. utworzenia tam muzeum zaakceptowała scenariusz.

Poznaliśmy scenariusz przyszłego Muzeum - Miejsca Pamięci, które ma powstać na terenie byłego obozu KL Plaszow. Został już zaakceptowany przez radę społeczną ds. jego utworzenia. Ma się składać z kilku elementów, w tym m.in. Szarego Domu. Ten historyczny budynek przy ul. Jerozolimskiej 3 ma pomieścić stałą wystawę, która będzie poświęcona indywidualnym historiom więźniów. Ważnym punktem będzie również Memoriał, czyli nowy budynek od strony ulicy Kamieńskiego. Tam również znajdzie się wystawa, która ma odwiedzającym wyjaśniać w szczegółach to, co już zobaczyli lub za chwile obejrzą. Z kolei przez teren poobozowy ma zostać poprowadzona trasa zwiedzania. Rozpoczyna się w okolicach drugiej bramy obozowej, u zbiegu ul. Swoszowickiej i Abrahama.

- Od końca roku 2016 na terenie obozu prowadzone są prace archeologiczne, które znacząco rozszerzają naszą wiedzę o historii KL Plaszow - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. To właśnie zespół z Muzeum Historycznego pracował nad scenariuszem. Archeolodzy odnaleźli ok. 2000 przedmiotów. Wśród nich są fragmenty zniszczonych naczyń, butelek i części konstrukcyjne baraków. Udało się też znaleźć osobiste przedmioty więźniów, choćby szczoteczkę do zębów.

Zobaczcie niesamowitą panoramę Krakowa [ZDJĘCIA]

Prace zostały już przeprowadzone w miejscu baraku nr 24, który był przeznaczony dla żydowskich mężczyzn. W zbiorach krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zachowała się fotografia, gdzie niemal w całości widoczny jest ten budynek. Ponadto wyniki badań geofizycznych potwierdziły częściowo, że zachowany jest fragment fundamentów od strony południowej. Archeolodzy pracowali też już w rejonie budynków pralni oraz latryn.

Obóz uda się przekształcić w muzeum prawdopodobnie do 2020 roku. Koszt jego utworzenia szacowany jest na około 30 milionów złotych. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku Gmina Kraków, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Gmina Żydowska podpisały porozumienie, od którego rozpoczęły się prace nad zagospodarowaniem dawnego obozu. Opiekunem tego terenu zostało muzeum, a gmina miejska i żydowska zadeklarowały przekazanie gruntów. Porozumienie otworzyło drogę do godnego upamiętnienia tego miejsca. Do tej pory teren dawnego obozu służył przede wszystkim spacerowiczom z psami lub młodzieży, która jeździła tam na rowerach crossowych, o czym niejednokrotnie pisaliśmy.
Współpraca: Anna Agaciak

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska