Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prace nad stawami w Chełmku już trwają
Pierwszym etapem jest zagospodarowanie otoczenia dwóch stawów. Prace już trwają, chociaż nie brakowało problemów z wyłonieniem wykonawcy ze względu oferty cenowe, jakie były składane. Sprawę udało się rozstrzygnąć w drugim przetargu. Inwestycja będzie kosztować 5,6 mln zł.
- W październiku 2023 roku prace mają zostać zakończone - zapowiada Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.
W związku z tym, że miejsce to będzie także upamiętniać ofiary pracy niewolniczej w czasie II wojny światowej, gmina na realizację inwestycji uzyskała dofinansowanie w ramach VI etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2021 - 2025. Wysokość wsparcia wyniesie 60 proc. kosztów.
Tak więc za niespełna rok z pięknych terenów nad stawami będą mogli korzystać nie tylko wędkarze, ale także miłośnicy rowerów i spacerów. W przyszłości gmina chce zagospodarować pod kątem rekreacyjnym również same akweny.
Ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Chełmka
"Stawy" w Chełmku przed laty były popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców gminy, ale także wielu gości. Było tu sporo atrakcji, w tym kąpielisko, przystań wodna z wypożyczalną kajaków i rowerków wodnych, boiska, muszla koncertowa. Wielu starszych mieszkańców wraca wspomnieniami do chwil spędzonych w kawiarni "Muszelka". Sentyment był tym większy, że dużą część ośrodka ludzie zagospodarowywali sami w ramach tzw. czynów społecznych.
- W latach 70. ub. wieku ośrodek należał do fabryki butów w Chełmku, która przeżywała okres prosperity - podkreśla Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.
Stawy tętniły życiem latem, ale także przez pozostałe pory roku. W latach transformacji gospodarczej ośrodek zaczął podupadać wraz z problemami, jakie zaczęły dotykać Zakłady Przemysłu Skórzanego "Chełmek". Niestety z czasem bez odpowiedniego doinwestowania zaczęło tracić na znaczeniu.
Historia stawów w Chełmku sięga średniowiecza
Dyrektor Rudyk przypomina, że historia stawów sięga średniowiecza. Przed II wojną światową stanowiły one rezerwuar wody przemysłowej dla fabryki butów "Bata". W czasie okupacji niemieckiej stały się miejscem niewolniczej pracy więźniów KL Auschwitz. W Chełmku był jeden z 40 podobozów, który powstał w październiku 1942 r. w baraku parowozowni kolejki wąskotorowej. Przebywało w nim 150 więźniów, przeważnie narodowości żydowskiej, którzy pracowali w nieludzkich warunkach. Oczyszczali i pogłębiali okoliczne stawy oraz wykonywali najcięższe prace w pobliskim zakładzie obuwniczym. Od powstania do likwidacji w grudniu 1943 r. straciło tu życie 47 więźniów.
W ostatnich latach było to miejsce, z którego korzystali głównie wędkarze.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wielka woda wiele razy zalewała Kęty. Niosła strach i zniszczenie
- Świąteczne ozdoby do kupienia na targowisku w Oświęcimiu
- Działki budowlane w Oświęcimiu i okolicy. Poznajcie oferty
- Mateusz Olszak i Zuzanna Basak mistrzami świata w tańcu Latin Show!
- Sezon dla morsów w Zatorze i Oświęcim rozkręcił się na całego
- Rozpoczęto zbiórkę dla 5-letniej Mii, córki zamordowanej Pameli Sz. z Oświęcimia
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
