- Posłuchajcie i przenieście się z nami w świat muzyki - tego, co kochamy najbardziej - tak muzycy z Orkiestry Korzkiew zachęcali do wspólnego świętowania.
W ten wieczór sala w zieloneckim centrum kultury była wypełniona po brzegi. Orkiestra zabrała słuchaczy w swoją muzyczną podróż. Na początek była informacja o tym, że w ostatniej chwili została wymieniona jedna z gwiazd wieczoru. Do występów przygotowywała się Kasia Moś, która zachorowała przed koncertem. Udało się znaleźć inna wokalistkę Magdę Steczkowską, która repertuar opanowała w dwa dni i zaśpiewała razem z Marcinem Jajkiewiczem.
Koncert na 110-lecie to także wspomnienia założyciela i muzyków sprzed wieku oraz możliwość posłuchania utworów granych na przestrzeni dziesięcioleci. Były podziękowania dla byłych muzyków i dla obecnych z dyrygentem Michałem Kwiatkowskim, który od 17 lat prowadzi z powodzeniem orkiestrę i umożliwia młodym muzykom rozwój oraz realizację swoich pasji.
Legendarny dyrygent Edward Maj
Podczas koncertu przypominano historię orkiestry z Korzkwi. Została ona założona w 1914 roku przez Edwarda Maja, wybitnego krakowskiego kompozytora, dyrygenta i skrzypka. Pierwszymi kapelmistrzami orkiestry byli: Piotr Łudzik oraz Izydor Knapik.
Ten zespół muzyków w ciągu tych 110 lat przezywał czas świetności i czas stagnacji. Ale w 2007 roku został reaktywowany jako Parafialna Orkiestra Dęta Korzkiew. Do tego nowego otwarcia przyczynił się ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi. Ta wznowiona orkiestra jest kontynuatorką założonej ponad sto lat temu przez Edwarda Maja. Grupa muzyków, dziś 30-osobowa - znana jako Orkiestra Korzkiew - świeci sukcesy ze swoim obecnym dyrygentem Michałem Kwiatkowskim, magistra sztuki absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych.
Jubileusz ze Złotym Medalem Polonia Minor
Podczas jubileuszowego koncertu była okazja do nagrodzenia orkiestry i podziękowania ze strony samorządu władz gminy wójta Mirosława Golanko oraz przewodniczącego rady Gminy Zielonki Tadeusza Łyska oraz dyrektora Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji Marka Płachtę, a także księży proboszcza parafii w Korzkwi ks. Pawła Łukaszkę oraz ks. Zbigniewa Płachtę.
Koncert jubileuszowy był także okazją dla samorządu województwa małopolskiego do przyznania Orkiestrze Korzkiew wyjątkowej nagrody: Złotego Medalu Polonia Minor, który sekretarz województwa Wojciech Pałka wręczył dyrygentowi Michałowi Kwiatkowskiemu.
W dedykacji medalu napisano: ...Z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia w podziękowaniu za wkład w promocję i krzewienie kultury Małopolski wśród lokalnej społeczności wraz z życzeniami dobrego rozwoju artystycznego"
Osiągnięcia Orkiestry Korzkiew
W 2010 z roku Orkiestra Korzkiew zajęła II miejsce na 52. Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach, następnie III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Big Bandów w Krakowie. W kolejnym roku zdobyła wyróżnienie na Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Wieliczce.
Następnie w 2013 roku zajęła III miejsce w konkursie "Echo Trombity" w Nowym Sączu. Kolejne wysokie miejsca na podium zajmowała przez pięć lat z rzędu od 2015 roku na Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach oraz I miejsce na Festiwalu Piosenki Religijnej w Zabierzowie w 2018 roku.
Integracja przez muzykę
Jak informuje centrum kultury w Zielonkach na co dzień orkiestra integruje utalentowaną muzycznie młodzież i nieco starszych mieszkańców m.in. Korzkwi i Grębynic. Jest wśród nich wielu uczniów szkół muzycznych, ale również osoby, które spełniają się w innych zawodach nie związanych z muzyką.
Orkiestra uświetnia uroczystości kościelne i gminne, wydarzenia i imprezy kulturalne, organizuje koncerty i imprezy plenerowe.
Zagrała "Wola" z Mateuszem Ziółko. To był jubileuszowy konce...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
O TYM SIĘ MÓWI. Wielki Kraków z poszerzonymi granicami miasta czy aglomeracja jak w Paryżu?
