Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec parkowej drogi przez mękę

Halina Gajda
Halina Gajda
Droga przez park to naprawdę niebezpieczny spacer
Droga przez park to naprawdę niebezpieczny spacer Haliona Gajda
Kilkadziesiąt osób mieszkających nad Parkiem Miejskim od lat prosiło, by poprawić im choć trochę drogę przez Górę Parkową, którą chodzą do pracy, domu, szkoły czy kościoła. Doczekają się?

Ścieżka wiodąca ze szczytu Góry Parkowej w kierunku miasta dla jednych jest miejscem ekstremalnych, mocnych wrażeń. Na przykład taka jazda na rowerze w dół, po wystających korzeniach, kamieniach, śliskim gruncie dostarcza dużej dawki adrenaliny. Innym, jak choćby mieszkańcom ulic Kwiatowej, Biechońskiego, Dukielskiej, ciśnienie rośnie z zupełnie innego powodu - karkołomna trasa to codzienna droga do pracy, kościoła, po zakupy.

Kilkadziesiąt osób przez lata interweniowało, prosiło, apelowało, by ścieżkę poprawić. Nie, nie chcieli czerwonego dywanu na brukowanym chodniku. Jedynie wycięcia wystających korzeni, o które co rusz się potykali, poprawienia chwiejących się na wszystkie strony mostków, zamontowania kilku poręczy na najbardziej stromych odcinkach. Urszula Bochenek, mieszkanka tej części miasta, nie raz skarżyła nam się na urzędniczą znieczulicę. - Tylko obiecują, a nic się nie dzieje - mówiła z goryczą.

Dla niej i jej sąsiadów trasa przez park to skrót do miasta. Do centrum jest wtedy około półtora kilometra. Asfaltową drogą, która wiedzie dookoła, około trzech. Choć samochód w domu, to dzisiaj codzienność, to nie zawsze bezczynnie stoi w garażu. Latem, gdy długo jest jasno, przynajmniej widać, na co stawia się stopę. Zimą, bez latarki ani rusz, nie mówiąc już o tym, że naprawdę można się tam połamać.

W ratuszu nie ma chyba nikogo, kto próśb o poprawę bytu mieszkańców, by nie słyszał. Ciągle powtarzali to samo - będzie rewitalizacja parku, poprawimy ścieżkę.

- Mamy rozmawiać na ten temat - zapowiada Rafał Kukla, burmistrz miasta. - I to na dniach - dodaje.

Sprawdziliśmy więc rewitalizacyjne plany - rzeczywiście, ścieżka ma być poprawiona. Pierwsza, dobra informacja to taka, że przebudowane zostaną schody prowadzące na Górę Parkową, a oberwane alejki mają zostać zabezpieczone za pomocą tak zwanych kaszyc. To jakby skrzynie wypełnione na przykład żwirem, kamieniami czy gruzem, które mają umocnić i ustabilizować wspomniane alejki. Nad tymi oberwanymi mają pojawić się również pomosty.

- Planujemy między innymi zamontowanie dodatkowych barierek ochronnych, przebudowę wszystkich drewnianych schodów, dwie stalowe kładki zostaną wymienione na drewniane - wylicza.

Na dobrodziejstwo trzeba będzie niestety poczekać. Parkowe inwestycje mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Prace potrwają do listopada 2018 roku.

Gazeta Gorlicka

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska