Protestujący zobowiązali się do bezzwłocznego opuszczenia sali nr 79 w oraz zakończenia strajku na terenie Collegium Broscianum przy ulicy Grodzkiej 52 w Krakowie - do 15 października 2024 roku. Jednocześnie, zgodnie z rekomendacjami Zespołu Roboczego ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami, UJ „podejmie starania unikania współpracy w dziedzinach badań, które mogą zostać wykorzystane do rozwoju potencjału militarnego Izraela lub praktyk łamiących prawa człowieka”.
- Ponadto Uniwersytet Jagielloński do końca października tego roku powoła nowy zespół uwzględniający udział osób reprezentujących studentów UJ zrzeszonych w „Akademii dla Palestyny” (spośród członków społeczności akademickiej UJ), którego celem i wynikiem prac będzie ocena współpracy z izraelskimi ośrodkami akademickimi pod względem ich zaangażowania w okupację i wspieranie łamania praw człowieka – poinformował Kamil Sikora z Biura Prasowego UJ.
Zaznaczono także: „Uniwersytet Jagielloński oświadcza, zgodnie ze stanem wiedzy władz UJ, że żadna z działalności będąca wynikiem programów i projektów badawczych lub umów czy porozumień, nie przyczynia się do łamania praw człowieka”.
Strajk okupacyjny w Krakowie trwał od maja 2024. Protest "Akademii dla Palestyny"
Strajk okupacyjny prowadzony przez grupę osób związanych z Akademią dla Palestyny rozpoczął się na terenie UJ 24 maja 2024. Protest ten był był odpowiedzią na niespełnione postulaty z wcześniejszych petycji do władz polskich uczelni, w których domagano się bojkotu izraelskich instytucji, organizacji, uczelni i firm.
Strajkujący żądali: publicznego, stanowczego i jednoznacznego potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupacji Palestyny; natychmiastowego zerwania współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi, ośrodkami badawczymi i innymi organizacjami i firmami; udostępnienie informacji o tym, z jakimi podmiotami tego typu UJ prowadzi współpracę i w jakim zakresie; bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym, do czasu zakończenia okupacji Palestyny, uznania prawa Palestyńczyków do równości i samostanowienia oraz uznania prawa do powrotu dla palestyńskich uchodźców.
- Władze UJ podjęły wiele starań, by spełnić postulaty i możliwie najszybciej zakończyć strajk. Już 17 maja 2024 opublikowane zostało stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast 26 czerwca Senat UJ podjął uchwałę ws. działań wojennych w Strefie Gazy. Powołano Zespół roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami, który opracował raport, w którym przedstawione zostały informacje dotyczące współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z organizacjami z Izraela. Zorganizowano ogólnouniwersytecką debatę z aktywnym udziałem także przedstawicieli „Akademii dla Palestyny”. Odbyło się również spotkanie rektora z osobami odpowiedzialnymi za współprace opisane w raporcie, gdzie ponownie omawiano temat badań naukowych oraz udział badaczy z UJ – wylicza Biuro Prasowe krakowskiej uczelni.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
