https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z księstwami w krakowskim urzędzie. Prezydent Aleksander Miszalski przedstawił plan rewolucji w magistracie

Piotr Tymczak
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił plan zmian w urzędzie.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił plan zmian w urzędzie. Piotr Tymczak
W Urzędzie Miasta Krakowa od 1 stycznia 2025 roku dojdzie do wielu zmian. Zmniejszona zostanie liczba wydziałów, ma nie być sytuacji dublowania zadań, np. odpowiedzialności za komunikację kilku jednostek. Powstanie 8 departamentów. Zlikwidowana zostanie kontrowersyjna spółka Kraków 5020. W środę, 2 października, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski ogłosił wyniki wewnętrznego audytu i przedstawił koncepcję zmian organizacyjnych, które mają zostać wprowadzone w magistracie. Nowością ma być m.in. Biuro ds. Metra.

- Rozdrobnienie w urzędzie powodowało, że tymi samymi zadaniami zajmowały się różne jednostki. Intencją zmian jest racjonalizacja pracy urzędu, połączenie wydziałów, które dublowały swoje kompetencje. To stworzy możliwość oszczędności środków. Widzę potrzebę wprowadzenia do urzędu profesjonalnego zarządzania, menedżerów, którzy zmienią sposób myślenia i będą pracować w oparciu o najnowsze metody zarządzania - powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Powstaną krakowskie departamenty i biuro ds. metra

Po reorganizacji ma być 35 komórek w urzędzie. W ramach zmian niektóre wydziały zostaną wcielone do innych, lub połączone.

Obecnie przykładowo za transport zbiorowy odpowiada Zarząd Transportu Publicznego, Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Wydział Gospodarki Komunalnej, a za gospodarkę wodną Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW), Wydział Gospodarki Komunalnej, Wydział Ochrony Środowiska.

Od nowego roku powstaną nowe wydziały m.in. Wydział Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury, na bazie części wydziałów: Gospodarki Komunalnej i Klimatu, Wydziału Kształtowania Środowiska, Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu, części Wydziału Strategii. Będzie też Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego - na bazie: części Krakowskiego Centrum Kontaktu oraz części Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Wydział Środowiska i Klimatu będzie działał na bazie obecnych wydziałów: Jakości Powietrza, Kształtowania Środowiska, części Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu.

Powołane zostanie Centrum Audytu i Kontroli Analitycznej (na bazie części Wydziału Kontroli i Ewidencji Mienia oraz Zespołu Audytu), powstanie Wydział Sportu (na bazie Zarządu Infrastruktury Sportowej), Biuro Architekta Miasta (na bazie: Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, części Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego - parki kulturowe, dziedzictwo narodowe).

Nowością będzie Biuro ds. Metra (w strukturach obecnego Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji).

Powołanych zostanie 8 departamentów, które będą nadzorować prace wydziałów. Będą departamenty: Prezydencki, Ładu Przestrzennego, Zrównoważonego Rozwoju, Spraw Obywatelskich, Marki Kraków, Komunalny, Polityki Społecznej, Edukacji.

- Niektóre wydziały stały się księstwami. Zmiany mają spowodować lepszą koordynację działań - zaznaczył prezydent Aleksander Miszalski.

Kontrowersyjna spółka Kraków 5020 zostanie zlikwidowana

Prezydent Aleksander Miszalski zadecydował też o likwidacji spółki Kraków 5020.

- Chciałbym aby od 1 stycznia spółka była w stanie likwidacji - poinformował prezydent Aleksander Miszalski.

Spółka Kraków 5020 zarządza Centrum Kongresowym ICE Kraków. W przeszłości prowadziła miejską telewizję internetową, co wywoływało ogromne kontrowersje w ostatniej kadencji rządów poprzedniego prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Przypomnijmy, że miejska spółka Kraków 5020 powstała na początku 2022 roku, wydzielono ją Krakowskiego Biura Festiwalowego, dla zarządzania m.in.: Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, punktami informacji turystycznej. Przedsięwzięciu od początku towarzyszyły kontrowersje związane przede wszystkim z wysokimi kosztami prowadzenia spółki oraz utworzeniem i prowadzeniem przez nią drugiej miejskiej telewizji (zamknięto ją w listopadzie 2023 roku).

Na początku 2023 roku powstał pierwszy w historii Krakowa obywatelski projekt uchwały pod którym podpisy zbierano online – w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020. Dokument ten, a potem kolejny dotyczący tej kwestii zostały przyjęte przez RMK w kwietniu ubiegłego roku (wbrew woli ówczesnego prezydenta Jacka Majchrowskiego). Potem uchwałami zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny.

W międzyczasie, jesienią ubiegłego roku, WSA stwierdził m.in., że pełne kompetencje do podejmowania decyzji w sprawie „Krakowa 5020” ma prezydent (Majchrowski), który oświadczył, że likwidować spółki nie zamierza, chce natomiast „wcielić” ją do Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Majchrowski przyjął także uchwałę – obecnie obowiązującą - o połączeniu „Krakowa 5020” i ARMK.

W lipcu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził we wtorek (2 lipca), że uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020 jest nielegalna. Losy spółki Kraków 5020 pozostały więc w rękach nowego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, który uznał, że należy ją zlikwidować.

Rozmowy o rozwiązaniu umów z dyrektorami MOCAK-u i szpitala im. Żeromskiego

Prezydent Aleksander Miszalski poinformował też, że Maria Anna Potocka nie będzie już dłużej dyrektorką Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK na Zabłociu.

- Cenię jej doświadczenie i wiedzę, ale nie widzę możliwości dalszej współpracy - skomentował prezydent Aleksander Miszalski.

Przyznał, że na decyzję wpływ miały ostatnie wydarzenia związane z dyrektorką MOCAK-u. Przypomnijmy, że latem tego roku krakowski sąd wydał wyrok wskazujący, że dyrektor Maria Anna Potocka stosowała mobbing wobec jednej z byłych pracownic.

- Rozmawiałem z panią dyrektor i powiedziałem jej, że w tej sprawie moje stanowisko jest jednoznaczne po analizie ankiet i publikacjach, w których różne osoby, często pod imieniem i nazwiskiem, opowiadały o tym, co się działo. Ja nie akceptuję takich standardów zarządzania, komunikacji w pracy i podejścia do pracowników. Uważam, że nie powinna pełnić i nie będzie pełnić tej funkcji - dodał prezydent Krakowa.

Stanowisko straci też Lech Kucharski, dyrektor miejskiego szpitala im. Żeromskiego. Decyzja prezydenta Krakowa w tej sprawie zapadła też na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród podwładnych dyrektora, który zasłynął też sprezentowaniem cygar ustępującemu poprzedniemu prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.

Obecny Krakowa rozmawia Anną Marią Potocką i Lechem Kucharskim o rozwiązaniu ich umów.

Większa kontrola nad prawidłowością przetargów

Analizy, audyty i czynności doradcze były prowadzone w Urzędzie Miasta Krakowa od maja do września br. Efektem kontroli jest raport, w którym przeanalizowano stan finansów miasta, zamówienia publiczne, strukturę gminy Kraków, sposób podziału i ewentualne dublowanie się zadań pomiędzy komórkami urzędu, kwestie związane z polityką równościową i antymobbingową, a także prawidłowość nadzoru nad spółkami i jednostkami miejskimi.

Raport jednoznacznie wskazuje, że niezbędne jest racjonalizowanie wydatków bieżących, szukanie dodatkowych źródeł dochodów, także poprzez postulowanie zmian w przepisach na poziomie centralnym oraz wykorzystanie środków zewnętrznych (KPO).

Prezydent Aleksander Miszalski zwrócił uwagę, że w tej chwili miasto nie dysponuje nadwyżką operacyjną, a wydatki znacznie przekraczają budżet. Podkreślił, że dużym problemem jest to, iż samorząd jest zobowiązany dopłacać do oświaty znacznie więcej niż wynosi subwencja z budżetu państwa. – Luka związana z finansowaniem oświaty się powiększa – powiedział prezydent Krakowa.

Jako drugi problem wskazał wydatki transportowe. – Wpływy z biletów rosną bardzo powoli, natomiast wydatki na usługi przewozowe rosną w szybkim tempie. W tym roku ta różnica wyniesie ponad miliard złotych – podkreślił prezydent Aleksander Miszalski.

Raport zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia jednolitych praktyk w zakresie udzielania zamówień publicznych dla całej gminy Kraków, prowadzenia wspólnych zamówień publicznych na rzecz różnych jednostek miejskich oraz wymiany wiedzy w ramach urzędu o wykonawcach, którzy nienależycie wykonali umowy. W zakresie zamówień publicznych zwrócono też uwagę na brak egzekwowania od wykonawcy zapisów umowy, brak protokołów odbioru umów oraz zbyt dużą swobodę w wyborze wykonawcy.

– Dyrektorzy wszystkich jednostek są poinformowani o tym, że będziemy się przetargom przyglądać. W przyszłości z pewnością trzeba szerzej informować o rozpisanych przetargach, tak żeby większa liczba wykonawców mogła się zgłaszać. Wtedy ceny będą mogły być niższe – zaznaczył prezydent Aleksander Miszalski. Dodał, że konieczne jest ustanowienie katalogu dobrych i złych praktyk dotyczących przetargów, składanie – tam, gdzie to możliwe – wspólnych zamówień, co również przyczyni się do obniżenia cen.

Ruszyła karuzela zwolnień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska