Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs less waste – domowe kosmetyki i środki czystości. ZERO WASTE 2021 [KONKURS ZAKOŃCZONY]

Redakcja
Nie ma się co oszukiwać. Najlepsze kosmetyki i środki czystości, to te naturalne. Bez zbędnych składników, które w dłuższej perspektywie po prostu szkodzą! Coraz głośniej mówi się o ekologicznych, domowych środkach czystości i kosmetykach. Masz takie w domu? Korzystasz z babcinych porad na eko środki? W ramach akcji „ZERO WASTE 2021” zapraszamy do pokazania nam, jak w prosty sposób zrobić kosmetyki i środki czystości. Niech w naszych domach nic się nie marnuje!

Rewelacyjny balsam do ust z wosku pszczelego i odrobiny oleju kokosowego? A może świetny płyn do mycia szyb z octu, wody i odrobiny płynu do naczyń? Domowy proszek do prania? Wykonanie własnych, naturalnych kosmetyków i innych środków czystości nie jest wcale trudne. Udowadnia to coraz więcej osób. Są to produkty przyjazne nie tylko dla środowiska, ale i dla nas samych.

Zadaniem uczestników było przesłanie – w dowolnej formie – zdjęcia, przepisu, opisu – na kosmetyki lub środki czystości, tworzone z wykorzystaniem składników dostępnych w każdym domu.

Opisy i zdjęcie (opcjonalnie) należało przesłać przez specjalny formularz do 22 grudnia 2021.

____________________

Dziękujemy za liczny udział w konkursie oraz przesłanie wielu ciekawych przepisów na domowe kosmetyki. Poniżej prezentujemy zwycięzców!

LAUREACI KONKURSU

Miejsce 1:

  • Patrycja Dobrzańska - przepisy:

1. Niezawodny domowy proszek do prania. Wystarczy zmieszać zmielone w młynku płatki mydlane (2 szklanki) z 1 szklanką sody oczyszczonej, 2 szklanką sody kalcynowanej oraz 1 szklanką boraksu. Do prania używamy 1-2 łyżki takiego proszku. Gotowe!

2. Skoro proszek zrobiony, to teraz pora na domowy płyn do płukania tkanin. Tutaj wystarczy wymieszać 1/3 szklanki octu spirytusowego z kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego (polecam lawendowy, cytrynowy, eukaliptusowy lub drzewo herbaciane). Taka porcja starcza na jedno pranie - wlewamy miksturę do przegródki na płyn do płukania.

3. Mój faworyt: domowy dezodorant w kremie. Stosuję i kocham od lat - tak samo jak cała moja rodzina, dla której również zawsze go przygotowuję. Aby taki dezodorant przygotować, roztapiam w kąpieli wodnej olej kokosowy z masłem shea (które optymalnie można pominąć) w proporcjach 2:1. Do rozpuszczonych olejów dodaję zmieloną wcześniej w młynku elektrycznym sodę oczyszczoną, oraz przesianą przez sitko mąkę ziemniaczaną (ilość uzależniona od tego, jaką „moc” dezodorantu chcemy uzyskać). Dodaję ulubiony olejek eteryczny (u mnie zawsze trawa cytrynowa) i gotowy dezodorant przelewam do małych słoiczków po zużytych kremach do twarzy.

4. Idealny na lato - olejek na komary i kleszcze. Odkąd go stosuję nie złapałam ani jednego kleszcza i zapomniałam o ukąszeniach komarów. Coś cudownego, polecam każdemu!
Bazę olejku stanowi około 50 ml ulubionego olejku (u mnie to olej migdałowy). Do niego dodaję po około 10 kropli następujących olejków: drzewo herbaciane, cytrynowy, pomarańczowy, goździkowy, trawa cytrynowa, laurowy i tymiankowy (optymalnie), lawendowy, miętowy. Takim olejkiem smaruję odkryte części ciała latem (wystarczy niewielka ilość olejku).

5. Świece - dla mnie to niezbędny element, prawie kosmetyk :D Ja wykonuję sojowe (podgrzany w kąpieli wodnej wosk sojowy mieszam z olejkami eterycznymi i przelewam do słoiczków w których wcześniej zaczepiłam knoty). Zdarzyło mi się też zużyć resztki starych parafinowych świeczek poprzez pocięcie resztek na kawałki, roztopienie i wykonane świeczek na nowo - to dobry sposób aby resztkom świec dać nowe życie ;)

6. Odkamieniacz = ocet spirytusowy. Każde miejsce w łazience, w którym tylko zaczyna pojawiać się kamień, zostaje przeze mnie potraktowane octem (namoczoną octem ściereczkę przykładam w takie miejsca i zostawiam na jakiś czas). Ocet radzi sobie rewelacyjnie także z kamieniem w czajniku. Wystarczy zagotować 1 szklankę wody zmieszaną z 1 szklanką octu. W razie potrzeby powtórzyć. Na koniec dokładnie przepłukujemy czajnik wodą.

7. Sekretna pasta do czyszczenia i odplamiania. Mieszam 3 duże łyżki sody oczyszczonej z 2 łyżkami płynu do mycia naczyń i z 1 łyżką wody utlenionej. U mnie proporcje zazwyczaj na oko, byle tylko powstała dość rzadka pasta. Taka mieszanka radzi sobie rewelacyjnie z wszystkimi plamami (nawet takimi żółtymi od potu pod pachami!). Nakładam ją na plamy kilkanaście minut przed włożeniem prania do pralki. Ta pasta doskonale sprawdzi się tez do czyszczenia piekarnika czy zlewu.

8. Jako ściereczki do sprzątania - pocięte na mniejsze kawałki stare bawełniane koszulki.

9. Suchy szampon na kryzysowe sytuacje - mieszam mąkę ziemniaczaną z odrobiną kakao (w przypadku posiadania ciemnych włosów).

Miejsca 2 i 3:

  • Paulina Kordyl - przepisy:

1. Woda z octem do mycia okien. Zero chemii, zero zanieczyszczenia gleby, tani i łatwy sposób na szyby bez smug.
2. Nie chcąc robi reklamy polecam szmatkę strikte do mycia okien która nie zostawia smug i pięknie poleruje. Efekt? zero zużycia papieru.
3. Orzechy piorące. Naturalna saponina wytwarzana w cyklu prania jest bezpieczna dla skóry, podobnie jak woda trafiająca do ścieków lub gleby. Biodegradowalność to podstawa, a firanki są czyściutkie choć nie pachnące.
4. Spirytus + aloes + olejek z drzewa herbacianego idealny do dezynfekcji powierzchni czy dłoni.
5. Soda oczyszczona uniwersalna i jakże niedoceniona: odkamienia, wybiela ubrania w pralce, czyści pięknie zlew i toaletę.
6. Woda + ocet+ olejek lawendowy pięknie wymyją podłogę. Przetrzemy tym też blaty.
7. Woda + kilka kropelek roztopionego oleju kokosowego jest idealna do pielęgnacji mebli z drewna.
8. Olej kokosowy jako postać stała to opcja do natłuszczenia starego drewna i wydobycia z nich drugiego życia, lub nabłyszczenia mebli skórzanych czy butów.
9. Tonik różany do twarzy - kilka garści róży stulistnej, woda destylowana i buteleczka z atomizerem.
10. Maseczka z awokado: po prostu należy rozgnieść awokado i dodać łyżeczkę oleju lnianego z pierwszego tłoczenia. Odżywienie i nawilżenie gwarantowane.

  • Karolina Noga - przepis:

Czy z sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego można stworzyć aż trzy kosmetyki? Owszem! Musujące kule, scrub oraz mus do kąpieli. Sodę oczyszczoną łączę z kwaskiem w proporcji 2:1. dodaję kilka łyżek oliwki lub oleju migdałowego, kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, w zimie uwielbiam pomarańczowy i cynamonowy :) Z powstałej masy formuję kule i wstawiam do lodówki na kilka godzin. Mus kąpielowy do jedynie kwasek cytrynowy, soda, olejki eteryczne oraz mleko w proszku, dzięki któremu kosmetyk ma działanie nawilżające. Warto przesypać go do małej buteleczki np. po smoothie. Do scrubu oprócz dwóch głównych składników dodaję olej kokosowy, nie tylko ze względu na piękny zapach, ale także moc odżywienia skóry :) Takie kosmetyki idealnie nadają się na prezent w duchu less waste, ale także idealnie wzbogacają codzienną pielęgnacyjną rutynę.

Miejsca 4 i 5:

  • Katarzyna Łukaszczyk Capowska - przepis na Odświeżacz do szafy z resztek naturalnych świec sojowych lub pszczelich.

Resztki świec podgrzewamy w kąpieli wodnej do rozpuszczenia. Po lekkim przestygnięciu wlewamy kilka kropli olejku lawendowego. Przelewamy do foremek. Możemy udekorować suszonymi kwiatami i ziołami. W górnej części robimy dziurkę, przewlekamy sznurek i gotowe. Naturalny odświeżacz do szafy gotowy.

  • Emilia Dang - przepis na peeling cukrowo-pomarańczowy

Do jego wykonania potrzebny będzie cukier, skórka z pomarańczy, oliwa z oliwek lub inny olej (np. rzepakowy, ze słodkich migdałów, słonecznikowy, kokosowy) oraz cynamon mielony. Ilość użytych składników oraz ich proporcje zależą od tego jak dużo chcemy otrzymać peelingu i jaka konsystencja będzie dla nas odpowiednia. Około 3- 4 łyżki cukru, pół łyżeczki cynamonu, starta skórka z jednej pomarańczy i półtorej łyżki wybranego oleju spokojnie wystarczą do przygotowania jednej porcji kosmetyku. Opcjonalnie zamiast cukru do peelingu można użyć fusów po kawie, efekt będzie równie dobry. Na początek należy wymieszać ze sobą w naczyniu suche składniki, to jest cukier oraz cynamon, następnie dodać skórkę z pomarańczy i połączyć z resztą, na sam koniec wlać olej i wszystko dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Używać na suchą lub mokrą skórę, wcierając okrężnymi ruchami, a następnie spłukać ciepła wodą.

____________________

Konkurs Less Waste – zobacz, jakie nagrody czekają na Ciebie:

Zobacz - tak wyglądają niektóre nagrody w konkursie "Less waste".
Zobacz - tak wyglądają niektóre nagrody w konkursie "Less waste".

Miejsce 1

  • Bambusowe ręczniki wielorazowe
  • Książka „Wykorzystuję nie marnuję” Sylwia Majcher
  • Woskowijki do żywności – wielorazowe
  • Voucher na las w słoiku
  • Zestaw sojowych wosków zapachowych
  • Lniana ekologiczna myjka do naczyń
  • Proszek do prania zero waste

Miejsca 2-3

  • Bambusowe ręczniki wielorazowe
  • Książka „Wykorzystuję nie marnuję” Sylwia Majcher
  • Woskowijki do żywności – wielorazowe
  • Zestaw sojowych wosków zapachowych
  • Lniana ekologiczna myjka do naczyń
  • Proszek do prania zero waste

Miejsca 4-5

  • Bambusowe ręczniki wielorazowe
  • Książka „Wykorzystuję nie marnuję” Sylwia Majcher
  • Zestaw sojowych wosków zapachowych
  • Lniana ekologiczna myjka do naczyń

Zainspiruj się! Zapraszamy na panel dyskusyjny online i warsztaty ZERO WASTE:

Konkurs less waste – domowe kosmetyki i środki czystości. ZERO WASTE 2021 [KONKURS ZAKOŃCZONY]

Główny partner akcji ZERO WASTE:

Konkurs less waste – domowe kosmetyki i środki czystości. ZERO WASTE 2021 [KONKURS ZAKOŃCZONY]

____________________

Informacji o akcji udziela:
Paweł Podoluk
e-mail:[email protected]
REGULAMIN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska