Do 30 czerwca potrwają konsultacje społeczne dotyczące budowy grzebowiska małych zwierząt wraz z wjazdem na działkę, infrastrukturą techniczną, parkingami i budynkiem administracyjnym na działkach nr 120/1 i 120/2 obr. 51 Krowodrza przy ul. Powstania Styczniowego w Krakowie. W trakcie trwania konsultacji, pomiędzy 9 czerwca a 15 czerwca 2016 roku odbędzie się jedno spotkanie konsultacyjne oraz trzy dyżury konsultacyjne. Uczestnikom spotkań zostanie zaprezentowana koncepcja przedmiotowej inwestycji i zawarte w niej założenia.
Przypomnijmy, że podstawowym celem budowy grzebowiska w Krakowie jest stworzenie miejsca możliwie najbardziej przyjaznego dla pochówku małych domowych zwierząt (psów, kotów, gryzoni) oraz rozwiązanie problemu grzebania ich zwłok. Opracowana koncepcja funkcjonalno-użytkowa zakłada powszechnie przyjęty w krajach rozwiniętych standard dla tego typu inwestycji.
Należy wiedzieć, że inwestorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Teren objęty inwestycją to powierzchnia ok. 2,88 ha. Teren jest niezagospodarowany, stanowi nieużytek i znajduje się na obrzeżach Krakowa. Koncepcja zagospodarowania terenu pod inwestycję przewiduje wydzielenie ok. 5 500 kwater, stworzenie parkingu, dróg dojazdowych, alejek oraz budynku administracyjnego dla pomieszczeń biurowych, sanitariatów, magazynów i chłodni. Teren grzebowiska zostanie w całości ogrodzony siatką bądź murem o wysokości minimum 1,5 m. Na terenie inwestycji zaprojektowana została zieleń wysoka, która dodatkowo odgrodzi teren, a na samo grzebowisko składać się będzie duża trawiasta powierzchnia oraz zorganizowana dekoracyjna zieleń niska. Na etapie realizacji zakres prac jak i technologia budowlana są typowe i nie wnoszą zagrożeń dla środowiska przyrodniczego i ludzi.
W trakcie eksploatacji oddziaływanie obiektu na środowisko sprowadzić można do zużycia mediów, wytwarzania ścieków komunalnych, niewielkiej emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych oraz generowania ładunku odpadów. Czynniki te swym zasięgiem obejmą jedynie teren przedmiotowej inwestycji, a ich oddziaływanie na otoczenie będzie znikome. Inwestor ma podJąć stosowne kroki w celu minimalizacji ewentualnej presji na środowisko.