Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjne wpisy małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak znalazły się w "Brunatnej Księdze". Za wypowiedzi antyislamskie

Piotr Ogórek
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak Michal Gaciarz / Polska Press
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak słynie z ostrego języka. Za jej wypowiedzi "doceniło" ją stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które przeciwdziała rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii i dyskryminacji. W opublikowanej właśnie przez stowarzyszenie "Brunatnej Księdze" znalazły się antyislamskie wypowiedzi kurator Nowak.

Stowarzyszenie Nigdy Więcej opublikowało raport o wybranych napaściach na muzułmanów w latach 2017-2018 w Polsce, odnotowanych w monitoringu "Brunatna Księga". W związku z obchodami Dnia Islamu w Kościele katolickim (26 stycznia) stowarzyszenie apeluje o potępienie aktów ksenofobicznej przemocy i o solidarność z tymi, którzy jej doświadczają.

"Brunatna Księga" gromadzi wybrane przykłady publicznych wypowiedzi odwołujących się do uprzedzeń wobec muzułmanów bądź wręcz nawołujących do wrogości wobec nich. W monitoringu odnotowano m.in. słowa wygłoszone do uczniów II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak: "Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład". Słowa te Barbara Nowak wypowiedziała 11 września minionego roku.

Wcześniej Barbara Nowak zasłynęła wpisami m.in. na Twitterze. W marcu ubiegłego roku napisała: "Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć?’ (pisownia oryginalna)".

Po tym wpisie odwołania kurator domagali się politycy Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.

Także mąż Barbary Nowak, Ryszard Nowak, dyrektor XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, zamieścił w marcu 2018 kontrowersyjny wpis na portalu Facebook o Żydach. To nie pierwszy taki przypadek. Wpis dyrektora Ryszarda Nowaka przytoczyła "Gazeta Wyborcza". Jego pełna treść brzmiała tak:

„Młodzi Żydzi powinni się wreszcie dowiedzieć, gdzie są nasze polskie niezabliźnione rany. Polskiego wielkiego bohatera gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil sądzili na śmierć przez powieszenie, nie przez rozstrzelanie, jak nakazuje status oficera, następujący sędziowie: prokurator wojskowy Helena Wolińska-Brus, polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, Beniamin Wajsblech prokurator pochodzenia żydowskiego, Paulina Kern sędzina pochodzenia żydowskiego, Maria Gurowska vel Sand sędzina pochodzenia żydowskiego, adwokat Emil Merz pochodzenia żydowskiego, Gustaw Auscaler polski adwokat pochodzenia żydowskiego i Igor Andrejew".

W "Brunatnej Księdze" znalazło się jeszcze jedno wydarzenie z Małopolsku. To pobicie, do jakiego doszło w Zakopanem w styczniu 2017 roku. Dwaj nierozpoznani sprawcy pobili wtedy studenta pochodzącego z Arabii Saudyjskiej. Poszkodowany mężczyzna otrzymał kilka ciosów pięścią w twarz.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Śmierć Pawła Adamowicza jednoczy kraj, Polacy mówią "Stop Przemocy!"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska