O tym, że Barbara Nowak ma być kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu opłatkowym małopolskich struktur tej partii miał powiedzieć poseł Ryszard Terlecki. Jedni przedstawiciele PiS przyjęli tę informację z zachwytem, inni wręcz przeciwnie, uznali to za wielkie polityczne ryzyko.
Barbara Nowak budzi skrajne emocje nie tylko w Krakowie
Barbara Nowak tak w PiS, jak i wśród wyborców budzi skrajne emocje. Jest kojarzona z radykalną frakcją PiS. To była krakowska radna i małopolska kurator oświaty. Obecnie jest radną wojewódzką PiS.
Rozgłos i to nie tylko w regionie, ale też w całym kraju zyskała swoimi działaniami, opiniami i wpisami w mediach społecznościowych. Przykładem chociażby ostatni komentarz do decyzji w sprawie odwołania metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego z kapituły prestiżowego medalu Cracoviae Merenti.
Na platformie X tę decyzję Barbara Nowak skomentowała wpisem: "W Krakowie opiłowywanie katolików przybiera wymiar rewolucji czerwonej hołoty. Radni PO i lewicy odebrali Metropolicie Krakowskiemu Markowi Jędraszewskiemu honor zasiadania w kapitule odznaczenia – Cracoviae Merenti. Barbaria u bram Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa".
Teraz Barbara Nowak ma stanąć do walki o miejsce w Senacie. Oficjalnego ogłoszenia jej kandydatury jeszcze jednak nie było.
- Istotnie na spotkaniu opłatkowym padła taka zapowiedź. Czekamy na oficjalne potwierdzenie - mówi jeden z krakowskich polityków PiS.
Odsyła do szefa małopolskich struktur PiS Łukasza Kmity. Próbowaliśmy się z nim skontaktować w tej sprawie, ale jak na razie bez powodzenia.
Mieszkańcy wybiorą następcę Bogdana Klicha
Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie odbędą się z powodu zwolnienia miejsca w Izbie Wyższej przez Bogdana Klicha (Platforma-Koalicja Obywatelska), który został powołany na chargé d’affaires ambasady RP w Stanach Zjednoczonych.
Na razie chęć w wyborach do Senatu zgłosił były miejski radny Łukasz Wantuch, który w Radzie Miasta zasiadał w klubie radnych Przyjazny Kraków, związanych z byłym prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.
Decyzję o starcie w wyborach uzupełniających do Senatu podjęła także partia Razem. Kandydatką ugrupowania będzie krakowska działaczka społeczna i jedna z liderek strajków kobiet Ewa Sładek.
Koalicja rządowa przed kluczową decyzją
W najbliższym czasie swojego kandydata ma przedstawić Platforma-Koalicja Obywatelska.
- Chcemy, aby to była osoba związana z Krakowem, rozpoznawalna w naszym mieście - mówi Szczęsny Filipiak, szef krakowskiej Platformy Obywatelskiej.
Niebawem okaże się, czy swoich kandydatów wystawią też rządowi koalicjanci Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni.
W Koalicji 15 Października nie obawiają się starcia z Barbarą Nowak.
- Nie demonizowałbym tego nazwiska. Barbara Nowak reprezentuje skrajne środowiska, co potwierdza swoimi działaniami i wypowiedziami. Mam nadzieję, że w wyborze krakowianie będą się kierować rozsądkiem - komentuje Krzysztof Klęczar, wojewoda małopolski i szef małopolskich struktur PSL.
- Mamy dwie osoby, które są gotowe kandydować do Senatu z ramienia PSL. Jesteśmy jednak przed rozmowami z koalicjantami. Dobrym rozwiązaniem byłby też po raz kolejny Pakt Senacki i poparcie wspólnego kandydata Koalicji 15 Października - dodaje Krzysztof Klęczar.
Rafał Komarewicz, krakowski poseł Polski 2050 Szymona Hołowni, komentuje: - Jako Polska 2050 Szymona Hołowni rozważamy wystawienie swojego kandydata w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie. Poprzednio poparliśmy Bogdana Klicha, ale to była zupełnie inna sytuacja. Bogdan Klich to znany, doświadczony polityk, zasiadający w Senacie przez wiele kadencji. Gdyby teraz Koalicja Obywatelska zgłosiła podobną osobę, znaną, cenioną w Krakowie, to z pewnością zastanowilibyśmy się nad jej poparciem. Wśród osób wymienianych jako potencjalni kandydaci nie widzimy jednak takiej osoby.
W ramach wyborów uzupełniających do Senatu można też spodziewać się m.in. wystawienia kandydata przez Konfederację.
