Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie odbędą się z powodu zwolnienia miejsca w Izbie Wyższej przez Bogdana Klicha (Platforma-Koalicja Obywatelska), który został powołany na chargé d’affaires ambasady RP w Stanach Zjednoczonych.
Podczas wyborów uzupełniających do Senatu na Kraków zwrócony będzie wzrok całej Polski. To bowiem będzie sprawdzian przed wyborami na prezydenta RP.
Na razie chęć w wyborach do Senatu zgłosił były miejski radny Łukasz Wantuch, który w Radzie Miasta zasiadał w klubie radnych Przyjazny Kraków, związanych z byłym prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.
Decyzję o starcie w wyborach uzupełniających do Senatu podjęła także partia Razem. Kandydatką ugrupowania będzie krakowska działaczka społeczna i jedna z liderek strajków kobiet Ewa Sładek.
W najbliższym czasie swoich kandydatów mają ogłosić Platforma-Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Prawdopodobne jest też, że tym razem krakowianie będą mogli głosować na kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Zapowiedzi były też takie, że w krakowskich wyborach weźmie udział m.in. kandydat Konfederacji.
Wybory uzupełniające do Senatu w części dzielnic Krakowa
Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu 33 obejmującym krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze.
Wybory odbędą się w niedzielę, 16 marca.
W dniach od 31 stycznia do 13 marca będzie można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz wniosek o zmianę miejsca głosowania. Dotyczy to jednak wyłącznie wyborców stale zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego nr 33 (dzielnica I oraz od V do XIII).
W maju wybierzemy prezydenta Polski
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził wybory prezydenta RP, wyznaczając je na niedzielę, 18 maja.
W dniach od 4 kwietnia do 15 maja będzie można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz wniosek o zmianę miejsca głosowania. O szczegółach urząd w Krakowie ma informować w późniejszym terminie.
Jeżeli ktoś nie jest zameldowany w Krakowie na pobyt stały i nie dopisał się wcześniej do rejestru wyborców, już teraz może złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania na terenie Krakowa. Z procedurą z tym związaną można się zapoznać na oficjalnym portalu Krakowa.
