FLESZ - Tempo szczepień w Polsce wyraźnie spada

Nieprzytomny chory. Ratownik ma często tylko kilka minut, żeby go uratować. Ale nie wie, czy pacjent przyjmuje jakieś leki, albo choruje przewlekle. W takiej sytuacji pomoże koperta życia. Przygotować ją szczególnie powinny starsze, samotne osoby.
Koperta życia to specjalny formularz, w którym wpisuje się imię i nazwisko oraz najważniejsze informacje o stanie zdrowia – choroby, na które cierpimy, przyjmowane leki i ich dawki, alergie. Poza tym numery kontaktowe do osób najbliższych, warto też dołączyć namiar na lekarza rodzinnego. Bardzo ważne są również informacje o wszystkich aktualnych chorobach, grupie krwi, zażywanych lekach (ile razy dziennie, jakie dawki), stwierdzonych alergiach. Warto także umieścić tam dane lekarza prowadzącego – najlepiej go poprosić, by przybił na formularzu swoją pieczątkę. Dobrze jest w kopercie umieścić także kopie wypisów ze szpitali, zaświadczeń lekarskich i innych dokumentów z istotnymi informacjami medycznymi.
Jak mówią lekarze: - Taka koperta ułatwia służbom ratunkowym udzielenie pomocy. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zawarte w niej informacje były aktualne.
Wypełnioną w ten sposób kartę należy włożyć do foliowej koperty, a następnie do lodówki. Dlaczego w lodówce? Bo takie urządzenie ma każdy i łatwo je znaleźć: stoi w kuchni. Na drzwiach lodówki trzeba jeszcze przykleić naklejkę informującą, że koperta jest w środku.
Wszyscy chętni, którzy chcą otrzymać kopertę życia w Krakowie mogą się po nią zgłosić do czterech punktów. Dokładne lokalizacje to Miejskie Centrum Informacji przy al. Daszyńskiego 19, Punkt Informacji Urzędu Miasta Krakowa Plac Wszystkich Świętych 3-4, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Dekerta 24 segment B, pok. 4 lub 5, Punkt InfoKraków os. Zgody 7.