FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

Specjalistyczne rękawice jednorazowe trafiły w piątek do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a kolejna pomoc finalizowana jest właśnie dla Fundacji Rozwoju Pielęgniarstwa w Krakowie – łącznie 168 tys rękawic. Wcześniej rękawice trafiły do Komendy Głównej Policji, a maseczki do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Firma Mercator Medical S.A zapowiada kolejne akcje wspierające walkę z koronawirusem.
- Przekazaliśmy właśnie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie 84 tysiące specjalistycznych nitrylowych rękawic jednorazowych z przedłużonym mankietem. Warto pamiętać o tym, że drobne zdarzenia i nasze czyny mogą mieć wielki wpływ na świat. Działania, które są obecnie podejmowane przez przedsiębiorców, zmienią świat na lepsze – podkreśla dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator Medical S.A.
Firma Carrefour podjęła decyzję o objęciu szpitali zakaźnych w Krakowie bezpośrednią pomocą żywnościową. Pomoc do szpitali trafi bezpośrednio z hipermarketów przy ul. Zakopiańskiej, Medweckiego, Witosa, Pawiej oraz Pokoju.
Skuteczna walka z koronawirusem to największe wyzwanie, przed którym jak dotąd stanął cały świat w XXI wieku. Sklepy Carrefour mogą być w tych trudnych czasach nie tylko miejscem zaopatrzenia się społeczeństwa w podstawowe produkty spożywcze, ale także nieść pomoc polskim służbom medycznym w walce o nasze życie i zdrowie. Dlatego obejmujemy bezpośrednią pomocą żywnościową szpitale zakaźne w całej Polsce - mówi Christophe Rabatel, Prezes Zarządu Carrefour Polska.
W województwie małopolskim Carrefour obejmie opieką również Nowy Szpital w Olkuszu. Pomoc wszystkim 41 szpitalom będzie świadczona przynajmniej przez najbliższe 3 miesiące lub do czasu skutecznego ograniczenia pandemii na polskim rynku. Wartość pomocy szacowana jest na ponad 650.000 złotych.
Walczących z groźnych wirusem wspiera również firma IKEA, która urządza wystrój w wielu polskich domach.
Woreczki strunowe do przechowywania i mrożenia żywności okazały się dobrym rozwiązaniem do szczelnego pakowania maseczek i zestawów ochronnych oraz do zabezpieczania próbek z wymazami przy ich wysyłce do laboratoriów. Z akcesoriów pomocne okazały się również spryskiwacze i dozowniki, które dobrze sprawdzają się jako pojemniki na środki do dezynfekcji czy mydło w płynie. Szpitale otrzymały także kosze do segregacji odpadów, których brakuje ze względu na powszechne wykorzystywanie jednorazowych zabezpieczeń. IKEA w celu wspierania miejsc przeznaczonych dla chorych oraz osób przebywających w kwarantannie przekazała również meble, takie jak łóżka wraz z materacami oraz kompletami pościeli, dzięki czemu pacjenci mogą powracać do zdrowia w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Materace, koce i pościel zostały także przekazane lekarzom, którzy po wielogodzinnych dyżurach niejednokrotnie muszą odpoczywać i nocować w szpitalu.
Władze krakowskich szpitali przyznają, że liczba darczyńców przerosłą ich oczekiwania.
- Cały czas zgłaszają się do nas prywatne osoby, które przekazują nam środki ochrony osobistej. Oddają zapasy własne, ale też przeszukują sklepy i magazyny internetowe , i wykupują dosłownie ostatnie sztuki, żeby tylko przekazać coś specjalnie dla nas. Otrzymujemy także wielką pomoc ze strony firm i przedsiębiorców nie tylko z naszego regionu, ale też całej Polski. Wspierają nas też restauratorzy: lokalni i duże sieci. Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkich, bo pomoc jaką otrzymujemy jest ogromna. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim razem i każdemu z osobna za tak wielkie wsparcie. Nie ma odpowiednich słów, by w pełni wyrazić naszą wdzięczność - komentuje Maria Włodkowska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego.
Dodaje jednak, że pomoc wciąż jest potrzebna, ponieważ z dnia na dzień rośnie liczba pacjentów, a co za tym idzie wzrasta również zużycie niezbędnych środków.
Ponad 700 tysięcy złotych zebrała społeczność akademicka i darczyńcy na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To trzy razy więcej, niż zakładał pierwszy cel zbiórki.
Życie w czasach koronawirusa. Relacje mieszkańców USA, Islan...
- Dzięki hojności darczyńców, kupione zostaną dwa zestawy do dezynfekcji sal, a także dodatkowe urządzenia z myślą o zakażonych koronawirusem" - mówi Adrian Ochalik - rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z efektów zbiórki zadowolony jest też dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Marcin Jędrychowski.
W najgorszej sytuacji spośród krakowskich lecznic jeśli chodzi o zapasy oraz wyposażenie medyczne niezbędne do walki z COVID-19 jeszcze kilka dni temu był szpital S. Żeromskiego.Po dramatycznym apelu dyrektora placówki o wsparcie w zakupie sprzętu wspomagającego oddychanie chorych, w niespełna trzy dni udało się zebrać blisko ok. 740 tys. zł.
Dzięki wpłatom niemal dwóch tysięcy darczyńców nowohucka placówka mogła zakupić m.in. sprzęt wspomagający oddychanie.
- Serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom oraz instytucjom, którzy wykazali się ofiarnością i chęcią pomocy dla szpitala – dziękuje dr Jerzy Friediger , dyrektor szpitala.
Koronawirus: aktualizowany raport
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Sława papieru toaletowego w memach
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!