FLESZ - Szczepienie przeciw Covid-19, dostaniemy wolne w pracy?
Badanie opublikowana na łamach czasopisma naukowego "Veterinary Record". Jego autorzy wskazują, że w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku potwierdzono dwa przypadki obecność koronawirusa SARS-CoV-2 u dwóch kotów mieszkających w domach.
- Odkrycie to wskazuje, że w czasie szerzącej się w Wielkiej Brytanii pandemii COVID-19 miała miejsce transmisja SARS-CoV-2 z człowieka na kota. Zarażone koty wykazywały łagodne lub poważne objawy choroby układu oddechowego. Biorąc pod uwagę zdolność wirusa do zarażania domowych zwierząt, ważne będzie monitorowanie transmisji z kota na człowieka i z człowieka na kota - mówi główna autorka publikacji dr Margaret Hosie.
Tymczasem już w październiku ubiegłego roku badacze z University College London, King's College London i Oxford Brookes University przeprowadzili badanie, które miało wykazać które gatunki zwierząt są podatne na zakażenie SARS-CoV-2. Przebadano wówczas 215 gatunków zwierzą w tym większość ssaków.
Wyniki obserwacji potwierdziły, że 26 z nich m.in koty domowe, psy, lwy i tygrysy, chomiki, borsuki, norki, fretki i borsuki, jelenie, owce, a także małpy człekokształtne (zagrożone wyginięciem szympans, goryl, orangutan i bonobo); mogą być podatne na zakażenie koronawirusem tak samo jak ludzie.
Przypomnijmy, infekcję koronawirusem u pierwszego zwierzęcia, 17-letniego psa rasy pomeranian, potwierdzono już w końcu lutego 2020 r. w Hongkongu. Z czasem podobne infekcje odnotowano również u innych psów i kotów na całym świecie, choć liczba takich przypadków była niewielka. Z kolei w kwietniu zachorowała Nadia, 4-letnia tygrysica malajska mieszkająca w zoo na Bronksie w Nowym Jorku. Wykryto u niej infekcję SARS-CoV-2. W kolejnych tygodniach stwierdzono zakażenia u siedmiu dzikich kotów zamieszkujących ten ogród zoologiczny. W styczniu 2020 r. infekcje koronawirusem wykryto u goryli w zoo w USA.
Jak uchronić zwierzęta domowe przed koronawirusem?
Zalecenia, jak chronić zwierzęta domowe, wydała m.in amerykańska agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Jej eksperci radzą, aby po pierwsze unikać z nimi bliskiego kontaktu. Nie przytulać, nie całować i nie spać w tym samym łóżku.
W przypadku, gdy u opiekuna zostanie potwierdzone zakażenie, najlepiej, by opiekę na zwierzęciem przejął ktoś inny. Jeśli nie ma takiej możliwości, konieczne jest noszenie maseczki ochronnej.
Jeśli podejrzewamy u swojego zwierzęciem zakażenie należy nie wypuszczać go z domu i jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.
W około połowie analizowanych przez CDC przypadków zakażenia u psów i kotów nie obserwowano objawów. Najczęściej występowały kaszel, kichanie, gorączka, utrata przytomności oraz wymioty i biegunka.
