FLESZ - Koronawirus. Część sklepów zamknięta
Obecnie na terenie powiatu dąbrowskiego kwarantannę domową odbywa 140 osób, które powróciły niedawno z zagranicy lub miały kontakt z osobami zarażonymi COVID-19. Niestety nie wszystkie stosują się do zaleceń służb sanitarnych. W miniony piątek dąbrowscy policjanci ujawnili trzy przypadki złamania zakazu opuszczania domów przez osoby poddane kwarantannie.
Nikogo nie ma w domu
Jedną osobę funkcjonariusze zamiast w domu zastali na parkingu obok sklepu. Miała akurat zamiar iść na zakupy. Kolejna kontrolowana osoba wybrała się odwiedzić sąsiada, tym samym narażając całą rodzinę na ryzyko zarażenia.
W trzecim przypadku objęty kwarantanną wybrał się do szpitala, gdzie miał zaplanowaną wcześniej wizytę.
- We wszystkich przypadkach po interwencji mundurowych osoby wróciły do miejsca zamieszkania. Policjanci natomiast sporządzili specjalne notatki opisujące sytuacje złamania zakazu opuszczania miejsca wyznaczonego do odbywania kwarantanny - mówi asp. Ewelina Fiszbain, rzecznik prasowy KPP w Dąbrowie Tarnowskiej.
Teraz policjanci skierują do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej wnioski o ukaranie osób, które nie stosowały się do kwarantanny. Grozi im grzywna nawet do 30 tysięcy złotych.
- Pamiętajmy, że sąd może na posiedzeniu bez udziału stron i bez przeprowadzania rozprawy wydać wyrok, zwany wyrokiem nakazowym, jeżeli okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości - podkreśla asp. Ewelina Fiszbain. Mandatów, ani wniosków do sądu za złamanie kwarantanny nie musieli natomiast stosować jeszcze policjanci z Tarnowa.
Aplikacja pomoże pilnować
Od kilku dni kontrolowanie osób przebywających w kwarantannie umożliwia specjalna aplikacja na telefon "Kwarantanna domowa". Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Aplikację zainstalować mogą jedynie osoby objęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały wcześniej zobowiązane do przejścia kwarantanny.
Koronawirus: aktualizowany raport
Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację - będzie wysyłana SMS-em prośba o zrobienia selfie. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.
Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będą wysyłane o różnych porach dnia. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.
