FLESZ - Będziemy zamknięci na dłużej?
Łóżka covidowe w Małopolskich szpitalach topnieją w mgnieniu oka. W niespełna dwa tygodnie liczba pacjentów wymagających leczenia szpitalnego w hali EXPO zbliżyła się do setki. Konieczna była więc decyzja o uruchomieniu w nim kolejnych miejsc. Od piątku (2 kwietnia) dla zakażonych pacjentów będzie tam dostępne w sumie 8 modułów – każdy po 28 łóżek. W sumie placówka będzie więc dysponowała 244 miejscami, w tym 20 do intensywnej terapii. To jednak nie koniec. Zaraz po świętach - 6 kwietnia – w EXPO uruchomiony zostanie moduł dziewiąty i dziesiąty. Wówczas szpital osiągnie poziom 300 łóżek. By tak się jednak stało potrzeby jest dodatkowy personel.
- Pod kątem poszerzenia potencjału szpitala tymczasowego hali EXPO wydaliśmy łącznie 281 decyzji – skierowań (w tym dla 166 lekarzy i 113 pielęgniarek). W przygotowaniu są kolejne. Zatrudnionych na tę chwilę zostało 80 osób – informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego.
W sumie w szpitalach w regionie, zarówno z podejrzeniem jak i potwierdzonym zakażeniem SARS-Cov-2, przebywa ponad 3100 pacjentów. Niestety, coraz bardziej niepokoją również statystyki dotyczące wolnych respiratorów. Analizując dane z kilku ostatnich dni w województwie, liczba urządzeń do intensywnej terapii systematycznie maleje. W czwartek dla całej Małopolski wolnych zostało 34 urządzeń.
Tymczasem według przewidywań to właśnie podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych można spodziewać się jeszcze większej liczby zachorowań. Jednak mimo trzeciej fali pandemii koronawirusa, zgodnie z rządowymi decyzjami, kościoły i obiekty kultu religijnego w Polsce pozostają otwarte.
Obowiązują jednak pewne ograniczenia - w kościołach obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, obowiązkowe jest również zakrywanie ust i nosa (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Przed zbliżającą się Wielkanocą, specjalne wskazania dla archidiecezji krakowskiej na Wielki Tydzień wystosował krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski.
Jak pisze, w związku z obowiązującymi ograniczeniami niektóre formy liturgiczne mogą zostać "według roztropnej decyzji duszpasterzy" uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności, jednocześnie należy przestrzegać obowiązujących norm bezpieczeństwa sanitarnego i regularnie informować o nich wiernych.
Utrzymuje także udzieloną 17 października zeszłego roku dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św., zezwalając również na to, by obrzędy Triduum Paschalnego poza katedrą i kościołami parafialnymi były celebrowane także w innych miejscach świętych, w szczególności w kościołach rektoralnych, seminaryjnych, sanktuariach, kaplicach i kościołach zakonnych.
Krakowska kuria radzi również, żeby święcenie pokarmów odbywało się na zewnątrz i prosi, żeby - dla bezpieczeństwa wiernych - święcenie odbywało się częściej niż zwykle.
Zalecono również, aby wszystkie kościoły, które mają taką możliwość, transmitowały msze święte, dzięki czemu każdy mógłby duchowo połączyć się ze swoją parafią.
Ostatnie badania laboratoryjne mówią o 3067 nowych zakażeniach w Małopolsce i 35 251 w całej Polsce - to rekord od początku pandemii. Minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 621 osób, z czego 50 z nich to mieszkańcy naszego województwa.
