Strażackie cacka w remizach Mszany i Łabowej
W rejestrze sądeckiej komendy PSP Mo-BRUK nie figuruje jako użytkownik amoniaku. Sprawa była więc intrygująca.
- Byłem na miejscu nim dotarły tam jednostki ratownicze, gdyż w Korzennej prowadziłem z wójtem rozmowy o funkcjonowaniu jednostek OSP w tej gminie - relacjonuje brygadier Paweł Motyka, zastępca komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu.
- Woń była charakterystyczna oraz przykra, ale to nie utrudniało oddychania. Gdy już dotarły jednostki z Nowego Sącza, ich aparatura pomiarowa nie wykazała przekroczenia stężenia amoniaku w powietrzu nawet przed bramą zakładu. Nieznaczne przekroczenie czujniki wskazały dopiero w odległości około dwóch metrów od ulokowanej pod zadaszeniem hałdy tak zwanych zgarów z obróbki wtórnej aluminium.
Strażacy i policjanci zalecali mieszkańcom pobliskich gospodarstw, by nie wychodzili z domów i nie otwierali okien.
Przybyły na miejsce technolog zakładu Mo Bruk sugerował, że doszło do zawilgocenia składowiska, a to spowodowało łańcuch reakcji chemicznych aluminium dających nieznaczne ilości amoniaku.
Właściciel firmy Mo-BRUK Józef Mokrzycki o zdarzeniu dowiedział się, gdy był w Poznaniu.
- Natychmiast skontaktowałem się z profesorem chemii z Wrocławia, z którym współpracujemy - mówi Mokrzycki. - On błyskawicznie rozpisał reakcje, jakie mogą zachodzić w hałdzie i wskazał najwłaściwsze postępowanie, pozwalające zatrzymać powstawanie amoniaku. Hałdę należało schłodzić i osuszyć.
Brygadier Paweł Motyka informuje, że kamera termowizyjna wykazywała temperaturę około 70 stopni Celsjusza wewnątrz hałdy zgarów. Koparka i spychacz firmy Mo-BRUK rozgarnęły składowisko. Temperatura niemal natychmiast obniżyła się o połowę. Woń amoniaku była znacznie mniej wyczuwalna.
Akcja straży pożarnej w Korzennej zakończyła się kwadrans po godz. 23.
Józef Mokrzycki powiedział "Gazecie Krakowskiej", że zleca chemikom, by w trybie awaryjnym opracowali zasady składowania zgarów z obróbki aluminium w sposób wykluczający w przyszłości możliwość powstawania nawet śladowych ilości amoniaku.
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!