Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczny weekend nad Małopolską! Deszcz Leonidów, czyli noc spadających gwiazd, przelot satelitów Starlink oraz ISS. Kiedy patrzeć w niebo?

Arkadiusz Bar
Arkadiusz Bar
Aż tyle kosmicznych atrakcji w jednym czasie nie zdarza się często. Najbliższe dni zapowiadają się więc doskonale dla wszystkich fanów kosmosu.  Na szczęście nie trzeba poświęcać całych nocy na obserwację podniebnych spektakli, gdyż będą widoczne już od godzin popołudniowych. Podpowiadamy, kiedy patrzeć w niebo!
Aż tyle kosmicznych atrakcji w jednym czasie nie zdarza się często. Najbliższe dni zapowiadają się więc doskonale dla wszystkich fanów kosmosu. Na szczęście nie trzeba poświęcać całych nocy na obserwację podniebnych spektakli, gdyż będą widoczne już od godzin popołudniowych. Podpowiadamy, kiedy patrzeć w niebo! Pexels / zdjęcie ilustracyjne
Najbliższe dni to raj dla wszystkich fanów kosmosu i obserwacji nocnego nieba. Nad naszymi głowami rozegrają się wspaniałe spektakle. Czeka nas deszcz meteorów Leonidów, czyli noc spadających gwiazd oraz przelot kosmicznego pociągu, a więc sznura satelitów Starlink. Na małopolskim niebie można będzie dostrzec także ISS, czyli Międzynarodową Stację Kosmiczną, a to nie koniec kosmicznych atrakcji! Kiedy patrzeć w niebo?

Leonidy 2023. Deszcz meteorów, czyli noc spadających gwiazd. Idealny pomysł na romantyczny wieczór?

Noc spadających gwiazd przypadnie z najbliższego piątku na sobotę, kiedy to rój meteorów Leonidów rozświetli niebo nad Małopolską.

Świetlnych śladów na niebie należy wypatrywać od późnych godzin wieczornych w piątek, aż do świtu w sobotę 18 listopada. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa. Wraz z upływem nocy będzie coraz wyżej na niebie - informuje Zbyszek Zając z kanału Nocne Niebo.

A to znaczy, że im później, tym „spadające gwiazdy” będą lepiej widoczne z Ziemi.

Leonidy, czyli deszcz meteorów będzie widoczny z Małopolski gołym okiem!
Leonidy, czyli deszcz meteorów będzie widoczny z Małopolski gołym okiem! Nocne Niebo

Leonidy. O o nich wiemy?
Leonidy to roczny meteoryczny deszcz pochodzący z komety 55P/Tempel-Tuttle. Co kilkanaście lat obserwuje się intensywne wybuchy aktywności meteorów. Ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Lwa, z którego wydają się wychodzić. Te momenty intensywnej aktywności mogą dostarczyć spektakularne widowisko, gdzie czasami liczba meteorów widocznych na niebie może przekroczyć nawet kilkadziesiąt na minutę. To zjawisko przyciąga uwagę astronomicznych obserwatorów i entuzjastów, tworząc niezapomniane wrażenia każdego roku.

W najbliższą sobotę, 18 listopada wystartują dwie nowe misje Starlink. Pierwsza z nich z serii G6-28 wyruszy w sobotę o 5 rano czasu polskiego z bazy na Florydzie, a nieco ponad 3 godziny później wystartuje misja Starlink G7-7 z bazy Vandenberg w Kalifornii. I to właśnie satelity z drugiej misji będą widoczne nad Polską!

Jeżeli start dojdzie do skutku zgodnie z planem, czyli w sobotę o godzinie 8:17 czasu polskiego, to Starlinki zobaczymy na niebie już w sobotę o 17:04 czasu polskiego oraz w każdy kolejny wieczór przez około 10 dni – informuje Zbyszek Zając z kanału Nocne Niebo.

Planowany przelot satelitów Starlink należących do firmy Space X Elona Muska
Planowany przelot satelitów Starlink należących do firmy Space X Elona Muska Nocne Niebo

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS znów nad Polską. Dojrzysz ją gołym okiem!

Już do piątku, 17 listopada będziemy mogli oglądać wieczorami przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską. W piątek przelot będzie wprawdzie niski, bliżej horyzontu, ale z każdym kolejnym wieczorem przelot będzie coraz wyżej na niebie, a więc będzie łatwiej dojrzeć ją gołym okiem. Stacja kosmiczna będzie widoczna wieczorami do 7 grudnia.

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską
Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską Nocne Niebo
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska