Działacze zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan chcą, żeby na listę niematerialnego dziedzictwa światowej kultury UNESCO trafił sposób budowy dud podhalańskich i gry na tym instrumencie.
- Odpowiednie dokumenty zostały już złożone - mówi Małgorzata Wonuczka Wnuk, wiceprezes zakopiańskiego oddziału ZP. - Pod koniec września wysłaliśmy je do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy krok. Liczymy na to, że kolejnym będzie wpis na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Jak mówi Wonuczka Wnuk, dudy podhalańskie, zwane także kozą, to instrument unikatowy, a na dodatek mało już popularny. Gra na nich na Podhalu tylko kilkanaście osób. Związek Podhalan zapowiada, że będzie się starał, aby na listę UNESCO trafiły także inne elementy kultury góralskiej. Które dokładnie? Związek zdecyduje o tym po przeprowadzeniu konsultacji między innymi z pracownikami Muzeum Tatrzańskiego, które swego czasu chciało wpisać na listę UNESCO całą góralską kulturę. Okazało się to jednak niemożliwe.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!