KrakJam 2021 w sieci
- Pandemia pokazała, że organizacja wydarzeń stacjonarnych jest w tej chwili niemożliwa. Najważniejsze były dla nas kwestie bezpieczeństwa uczestników oraz organizatorów – zaznaczyła Maria Błędowska, koordynatorka KrakJamu 2021 z Krakowskiego Parku Technologicznego. Z tego też powodu tegoroczna edycja KrakJam toczyła się tylko w sieci.
Jak przyjęli to uczestnicy kultowego „jamu”? - Po raz kolejny okazało się, że istotą KrakJamu, który organizowany jest od 12 lat, jest coś innego niż darmowa pizza czy noce spędzone na karimacie w naszej siedzibie. To przede wszystkim ludzie - radośni, wytrwali, pełni pasji, wzajemnego szacunku, zaangażowani i chętni do współpracy. Ta atmosfera tworzona przez „jamowiczów” objawiła się także podczas tej wirtualnej edycji – zaznaczyła.
Główna komunikacja odbywała się na Discordzie. - Tam pojawiały się ogłoszenia i plan pracy, odpowiedzi na pytania czy konsultacje zawodowe ze sponsorami Draw Distance, Frozen District i OneMoreGame. Oprócz tego użytkownicy wymienili tysiące wiadomości dotyczących swojej pracy czy relacji z domowego jedzenia pizzy…. – wyjaśniła Maria Błędowska.
KrakJam 2021: Bezkonkurencyjne „Nimfy - Utracona magia”
„Zgubione, znalezione” – takie było hasło tegorocznej imprezy, a jednocześnie temat, z którym zmagali się uczestnicy KrakJam 2021.
Pięciodniowy maraton zakończył się 31 stycznia. Spośród 47 zespołów, które pracowały nad grami, 31 stycznia ze zwycięstwa cieszył się Team Pretzels. Ich „Nimfy - Utracona magia” okazały się bezkonkurencyjne. Na drugim stopniu podium uplasowała się „The Lost Egg”, a na trzecim „Once Upon a Star”.
KrakJam 2021 – na globalnej ścieżce
- Global Game Jam to globalna inicjatywa łącząca developerów, projektantów, grafików oraz twórców audio, którzy co roku, w ostatni weekend stycznia biorą udział w maratonach tworzenia gier na jeden wspólny temat. Organizatorzy GGJ długo wahali się czy w obecnej sytuacji organizować to wydarzenie, ale po konsultacji ze społecznością jamową podjęli decyzję o przygotowaniu maratonu w wersji online – mówi Barbara Wityńska-Słącz z Krakowskiego Parku Technologicznego.
KrakJam to nie pierwsze takie wydarzenie organizowane przez KPT w sieci. W minionym roku, dzięki zespołowi wsparcia branży gier w krakowskim KPT, odbyły się m.in. Indie Celebration, Bitwa Warszawska 1920 Jam, a także specjalna konferencja dla branży Digital Dragons. Nie można też zapomnieć o niezwykłej i bardzo potrzebnej, organizowanej również w sieci, Digital Dragons Academy.
I można jeszcze tylko wspomnieć, że wszystkie produkcje, które powstały podczas pięciodniowego supermaratonu w Krakowie można za darmo pobrać na oficjalnej stronie Global Game Jam.
Czy w tym roku było łatwiej przygotować KrakJam? - Dla nas, organizatorów, łatwiej było o tyle, że nie spędziliśmy w budynku KPT 48 godzin, a same przygotowania nie obejmowały ustawiania sprzętu, organizacji sypialni itp., ale z drugiej strony nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z ludźmi – mówi Maria Błędowska, koordynatorka KrakJamu 2021 z Krakowskiego Parku Technologicznego.
Już teraz Krakowski Park Technologiczny i Moonlit zapraszają na KrakJam 2022, być może już nie tylko w wirtualnym świecie!
Oto najlepsi podczas KrakJam 2021:

Nimfy - Utracona magia
- Ewa Ciałowicz
- Magdalena Dziwisz
- Katarzyna Klas
- Wojciech Pietrowski

The Lost Egg
- Maciej Dąbrowski
- Klaudia Dobrogojska
- Adam Dobrogojski
- Bartłomiej Fryszkowski

Once Upon a Star
- chomash Tomasz Czuma
- enzer Michał Górecki
- pajonk Aleksandra Wilk
- iamarebel Agnieszka Kondek
