Wydarzenia towarzyszące rozpoczynają się już dzisiaj
Dzisiaj o godz. 18.00 w Zofia Weiss Gallery przy ul. Sławkowskiej 12 odbędzie się wernisaż wystawy 31 artystów pt. Uczta. Tytuł wystawy nawiązuje do słynnego dialogu Platona o miłości. Wystawa czynna będzie do 27 czerwca.
Jutro (7 czerwca) o godz. 18.00 kolejny wernisaż. Tym razem swoją twórczość zaprezentują absolwenci – architekci. Wystawa w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków na Placu Szczepańskim 6 trwać będzie do 24 czerwca.
24 czerwca miłośników sztuki czekają aż dwie atrakcje:
O godz. 17.00 w siedzibie Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 podczas wernisażu będzie można spotkać się z fotografikami – twórcami wystawy „Otwarte Okna, która będzie trwać do 1 lipca, zaś o godz. 19.00 Absolwenci V LO zapraszają na kolejny wernisaż; tym razem do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” przy ul. Marii Konopnickiej 26. Do 30 czerwca trwać tam będzie unikatowa wystawa obiektów i instalacji artystycznych.
Podczas jubileuszu atrakcji nie zabraknie, a leciwy – jak mawiają uczniowie i absolwenci – „Piąty Zakład” kierowany przed dyr. Stanisława Pietrasa, ma się wciąż bardzo dobrze.
V LO jest jednym z najlepszych polskich liceów, znajduje się w czołówce rankingów polskich szkół. W 1871 r Cesarz Franciszek Józef i podjął decyzję o utworzeniu w Krakowie tzw. Wyższej Szkoły Realnej, która po latach przekształciła się w V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. Od końca XIX wieku szkoła ma swoją siedzibę przy ul. Studenckiej 12.
Absolwentami szkoły jest wielu uznanych artystów; aktorów, filmowców, piosenkarzy, dziennikarzy malarzy i rzeźbiarzy. Dlatego właśnie jubileuszowe obchody rozpoczną się od cyklu wystaw pod wspólnym tytułem: Sztuka na V-tkę.
Po I Wojnie Światowej, nazwę szkoły zmieniono na Państwową Pierwszą Szkołę Realną w Krakowie, dwa lata później, w ramach reformy oświaty powstało VIII Państwowe Gimnazjum Matematyczno – Przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego. W 1937 nastąpiła kolejna zmiana, przy Studenckiej zaczęło funkcjonować także liceum.
Obecna nazwa i numer szkoły to rok 1953, lata sześćdziesiąte to kolejna nowość: przy Studenckiej pojawiły się uczennice! Swoją działalność rozpoczął także legendarny Teatr Międzyszkolny.
Do dziś
W szkole przy Studenckiej uczyli się m.in. Andrzej Małkowski ( twórca harcerstwa), mjr. Henryk Dobrzański „Hubal”, przedwojenny minister spraw zagranicznych Józef Beck, Jan Albin Goetz (twórca browaru Okocim), a z postaci współczesnych choćby wybitny dyrygent Antoni Wit, reżyser Andrzej Munk czy prof. Adam Daniel Rotfeld, b. minister spraw zagranicznych RP, który zasiadł w Komitecie Honorowym jubileuszu.
HARMONOGRAM I OPIS WYDARZEŃ
MALARSTWO
- Wystawa Uczta, Zofia Weiss Gallery, ul. Sławkowska 12
- Wernisaż 6 czerwca 2022 godzina 18.00.
- Wystawa czynna: od 6 do 28 czerwca 2022 r.
Wstęp wolny. Kuratorem wystawy jest Zofia Weiss.
ARCHITEKTURA
- Wystawa Absolwenci – Architekci, Galeria SARP Oddział Kraków, pl. Szczepański 6
- Wernisaż 7 czerwca 2022 godzina 18.00.
- Wystawa czynna jest od 1 do 24 czerwca 2022, w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9 – 14, a we wtorki i w czwartki – od 13 – 18.
Wstęp wolny. Kuratorami wystawy są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.
FOTOGRAFIA
- Wystawa ,, Otwarte okna” – Krakowskie Forum Kultury ul. Mikołajska 2 - Sala z Widokiem.
- Wernisaż 24 czerwca 2022r. godz. 17.30.
- Wystawa czynna od 24 czerwca 2022 do 1 lipca 2022 w godz. od 10.00- 17.00.
Wstęp wolny. Kuratorem wystawy jest: Przemek Czaja.
INSTALACJE ARTYSTYCZNE
- Wystawa ,, Pomiędzy” – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26
- Wernisaż 24 czerwca 2022r. godz. 19.00.
- Wystawa czynna od 24 czerwca 2022 do 1 lipca 2022.
Kuratorami wystawy są: Artur Wabik i Mateusz Otręba.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
