https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: 32-letnia ciężarna kobieta zatruła się tlenkiem węgla

Anna Górska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego nie zwlekali z decyzją o umieszczeniu kobiety w komorze hiperbarycznej, aby dotlenić jej organizm. Zarówno przyszła matka, jak i dziecko są bezpieczne, nie mają żadnych powikłań neurologicznych związanych z zatruciem. Po zabiegu pacjentkę skierowano do oddziału położnictwa i perinatologii na dalszą obserwację.

Do zatrucia doszło późnym wieczorem we wtorek. Kobieta brała kąpiel i zostawiła uchylone drzwi do łazienki. Nic nie wskazywało, że dzieje się coś złego. - Zwłaszcza że tydzień temu inspektorzy sprawdzali piecyk i wszystko było w porządku - mówi kobieta. Dopiero po kolacji poczuła się gorzej. Zaczęła mieć ataki duszności, kręciło się jej w głowie. - Najpierw chcieliśmy sami jechać do szpitala, ale w ostatniej chwili postanowiliśmy wezwać pogotowie - opowiada przyszła mama.

- I całe szczęście, że tak się stało - oceniają ratownicy. Zatruta trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie nią zajęli się także ginekolodzy i położnicy. Na szczęście nie miała w organizmie wysokich stężeń tlenku węgla.

To już kolejne zatrucie tlenkiem węgla w Krakowie. Od początku roku zabił on już dwie osoby, w tym dziecko.

Napisz do autorki:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewa
Zatrucie tlenkiem węgla - powikłania
U wielu osób po poważnym zatruciu tlenkiem węgla powikłania są znanczne. Dochodzi do opóźnionego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Jak to rozpoznać? Typowymi objawami są: zaburzenia pamięci, obniżenie sprawności ruchowej, porażenia, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy. W wyniku podtrucia tlenkiem węgla mogą pojawić się nawet: zmiana osobowości, zaburzenia pamięci i czasem niedowłady kończyn.
To nie koniec groźnego działania czadu. Do powikłań zatrucia czadem zalicza sie także trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego (może dojść nawet do zawału) i narządów układu oddechowego.

Aby ustrzec się przed tragedią wystarczy zamontować w mieszkaniu czujnik czadu, który zaalarmuje domowników o ulatniającym się czadzie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska