https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 430 tys. zł zebrano na Aukcji Wielkiego Serca

Aleksandra Suława
Najwyższą cenę ( 40 tys. zł ) osiągnęła „Bieżnia” Jerzego Kałuckiego. Dochód z aukcji wspomoże wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Krakowie.

Chociaż dochód z sobotniej licytacji jest mniejszy niż ten, który udało się uzyskać w ubiegłym rok, Jarosław Statek, wiceprezes Stowarzyszenie Wielkie Serce podkreśla, że w przypadku tej imprezy na biciu rekordów nikomu nie zależy. - Najważniejsze, żeby ludzie otworzyli serca na pomoc innym, żeby publiczność dopisała, a kiedy już dopisze, aktywnie zaangażowała się w aukcję - mówi i dodaje, że w tym roku oczekiwania udało się spełnić w stu procentach. - Sala w Mangghdze była pełna, mieliśmy gorące licytacje, również przez telefon, o dzieła walczono do samego końca, a wszystkie wystawione prace znalazły swoich nabywców.

A było o co walczyć. Podczas XXVI Aukcji Wielkiego Serca pod młotek poszło ponad 100 prac wybitnych polskich twórców, m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jana Berdyszaka, Jerzego Rafała Bujnowskiego, Ryszarda Horowitza, Jana Młodożeńca, Jerzego Kałuckiego i Ewy Kuryluk. Najdrożej sprzedano „Bieżnię” Jerzego Kałuckiego (40 tys), oraz „Apres passe-par-tout fioletem” Jana Berdyszaka (17 tys). Wysokie ceny osiągnęły również prace: Stefana Gierowskiego „Bez tytułu” (15 tys. zł) i Ryszarda Horowitza „Bez tytułu” (11 tys.).

Kim są ich nabywcy? Jak tłumaczy Statek, to zarówno zawodowi kolekcjonerzy jak i okazjonalni amatorzy sztuki. - Są wśród nich i tacy, którzy właśnie na naszej aukcji zarazili się kolekcjonerskim bakcylem i tu kupili swoje pierwsze dzieło - wspomina. I jednych i drugich przyciągają zapewne nie tylko nazwiska artystów, ale również niska cena wywoławcza prac (w tym roku, w przypadku „Bieżni” wynosiła ona 200 zł).

Jak co roku dochód z aukcji zostanie przeznaczony na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie, który jest jedną z najstarszych placówek, kształcącą młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych w tym mieście. - Dzięki tym pieniądzom możemy organizować wychowankom wypoczynek, kupować dla nich pomoce naukowe, żywność, ubrania - tłumaczy Statek. Dotychczas środki uzyskane z licytacji pozwoliły zrealizować program wyjazdów terapeutyczno - rehabilitacyjnych dla podopiecznych ośrodka, poprawić bazę dydaktyczną placówki i warunki mieszkaniowe dzieci przebywających w Internacie oraz utworzyć drużynę sportową.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie odcinek 27

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska