https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski obraz "Podczas sumy we Wróblowicach" można mieć za ok. pół miliona zł

Anna Piątkowska
Obraz Wincentego Wodzinowskiego trafił na aukcję
Obraz Wincentego Wodzinowskiego trafił na aukcję materiały prasowe
Obraz związanego z Krakowem malarza Wincentego Wodzinowskiego przedstawiający procesję podczas mszy we Wróblowicach trafił na aukcję. Można go kupić za ponad 500 tys. To cena wywoławcza.

Prace Wincentego Wodzinowskiego, nazywanego malarzem Igołomi, Podgórza i Swoszowic można było niedawno zobaczyć na wystawie w Muzeum Krakowa. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem, a jego obrazy do dziś wiszą w niejednym krakowskim salonie.

Malarz Swoszowic

Wincenty Wodzinowski szczególnie upodobał sobie Podgórze, rodzinną Igołomię i Swoszowice. Wystawiona na aukcję "Procesja" to obraz z tryptyku przedstawiającego uroczystości kościelne we Wróblowicach.

"Procesja to jedna z dwóch znanych dziś kwater tryptyku "Podczas sumy w Wróblowicach" (tytułowe Wróblowice były na pocz. XX w. podkrakowską wsią, obecnie znajdują się w granicach administracyjnych Krakowa). Pendant do "Procesji" stanowi dzieło "Na sumie" – obraz z kolekcji Heleny i Tadeusza Kwiatkowskich we Freehold (New Jersey) w Stanach Zjednoczonych, przedstawiający grupę kobiet. Losy środkowej części tryptyku są dziś nieznane" - czytamy na portalu aukcyjnym onebid.pl, gdzie odbędzie się aukcja obrazu.

Obraz powstał w najlepszym okresie twórczości artysty. W latach 1899-1908 mecenasem Wodzinowskiego był hr. Ignacy Korwin Milewski, który zakupił dla artysty dworek wraz z pracownią w podkrakowskich Swoszowicach. Artysta, mający komfort stałych i regularnych zamówień, mógł całkowicie poświęcić się sztuce.

Wodzinowski był wychowankiem Jana Matejki, który dostrzegł w malarzu duży potencjał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska