https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 6 grudnia odbędzie się finisaż wystawy "Szuflada Szymborskiej". Ostatnia szansa zobaczyć pamiątki po Noblistce

Paweł Gzyl
Na wystawie "Szuflada Szymborskiej" można obejrzeć liczne pamiątki po polskiej Noblistce
Na wystawie "Szuflada Szymborskiej" można obejrzeć liczne pamiątki po polskiej Noblistce Materiały prasowe
W najbliższą niedzielę, 6 grudnia, pożegnamy się z wystawą „Szuflada Szymborskiej". Była z nami od 2013 roku w Kamienicy Szołayskich, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. To tam każdy mógł zajrzeć za kulisy życia i twórczości wybitnej polskiej poetki.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

W ramach finisażu i podsumowania tej ekspozycji odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem, który wyjątkowo na tę okoliczność zaprezentuje jeszcze jedną pamiątkę po Wisławie Szymborskiej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, rozmowa odbędzie się w formie transmisji online 5 grudnia o godz. 18 na Facebooku MNK. Spotkanie z sekretarzem Wisławy Szymborskiej poprowadzi literaturoznawczyni, Malwina Mus-Frosik. Natomiast 6 grudnia odbędzie się wideo-oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi Michał Rusinek - również na Facebooku organizatora.

Wystawa "Szuflada Szymborskiej" jest rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym przedmioty należące do poetki zderzone są z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc. Prowadzą one widza w jej prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji. Wyjątkowym przedmiotem w "Szufladzie" jest zaprojektowana przez Noblistkę komoda, w której przechowywała m.in. fotografie. Jak ważny był to dla niej mebel, świadczy wiersz "Możliwości", w którym poetka wyznaje: "wolę szuflady" - stąd tytuł wystawy.

Szuflady, pudełka, schowki, regały, z jakich składa się ekspozycja, wzbudzają ciekawość, zachęcają do szukania, odkrywania, poznawania. Zawierają rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską - maski, stare widokówki, pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół (np. świnię z pozytywką w ogonie, zapalniczkę w kształcie łodzi podwodnej, mini komodę, którą podarował Poetce Czesław Miłosz). Jest tam też część księgozbioru Wisławy Szymborskiej, liczne fotografie, m.in. pod tablicami z dziwnymi lub śmiesznymi nazwami miejscowości (jak "Neandertal").

Ekspozycję zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska