https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ale heca! Zakażą palić grilla, by nie karmić smogu?

Marcin Banasik
Andrzej Banas / Polska Press
Od 1 września 2019 r. w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. O ile temat w stosunku do pieców i palenisk węglowych jest jasny, wśród mieszkańców pojawiły się wątpliwości, jaka jest wykładnia przepisów prawa dotycząca palenia w kominkach i grillowania. Wyjaśniamy: palenie w kominkach będzie zabronione, użytkowanie ciężkich grillów stacjonarnych również, dopuszczone będą sezonowe instalacje przenośne (grille rozkładane).

Zakaz stosowania paliw stałych (węgla, drewna i innych) nie tylko w piecach i kotłowniach będzie od 1 września 2019 r. dotyczył także palenia w kominkach. Szczegółowo określają to przepisy – uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego. W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego.

Przenośne grille, ruszty, rożna, z których korzysta się sezonowo, okazjonalnie, użytkowane przez mieszkańców w rozumieniu przepisów nie są instalacją. Nie podlegają zatem przepisom uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy wciąż będą mogli z nich korzystać.

Inaczej wygląda sytuacja z urządzeniami działającymi niezmiennie w tym samym miejscu oraz posadowionymi na stałe, tj. ciężkie grille ogrodowe. Takich urządzeń, w świetle zapisów uchwały sejmiku stosować nie będzie można.
Również w przypadku punktów gastronomicznych będziemy mieli, w przypadku, grillów, rożen, rusztów dwojaką sytuację:

  • urządzenia, które działają sezonowo w punktach przenośnej gastronomii nie są urządzeniem stacjonarnym, a więc nie są instalacją (w rozumieniu przepisów) - nie ma więc podstaw prawnych do stosowania wobec nich zapisów uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Urządzenia takie, w punktach przenośnej gastronomii będą mogły być stosowane.
  • urządzenia działające w punktach gastronomicznych przez cały rok, działające niezmiennie w tym samym miejscu oraz urządzenia posadowione na stałe jak np. ciężkie grille ogrodowe są instalacjami (w rozumieniu przepisów) – w tym wypadku mają zastosowanie wobec nich zapisy uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Nie będzie zatem można ich stosować, z wyjątkiem sytuacji gdy instalacja objęta jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia (art. 96 ust. 8 ustawy POŚ)

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia) instalacje stosowane w gastronomii przystosowanej do obsługi ponad 500 osób na dobę podlegają obowiązkowi zgłoszenia organowi ochrony środowiska w trybie art. 152 ustawy POŚ, z wyjątkiem sytuacji, gdy gazy lub pyły wyprowadzane są do powietrza z instalacji w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych lub za pomocą wentylacji grawitacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
buzer-faja
Pajączki na jajach zlikwiduj sobie tym kremem...
B
Bruno
To fajnie bo wreszcie nie będą smrodzić pod halą targową tymi kiełbaskami pożal się boże.
L
Lama
Nie mogę zrozumieć gdzie są prawnicy, którzy to zaskarżą. Zwlaszcza, że wszędzie naokoło Krakowa tego zakazu nie ma a powietrze sie jednak przemieszcza. Chyba, że ktoś mu wyda zakaz przemieszczania.
L
Lili
Też mam trzyletni kominek i suche drewno to niech miasto odkupi.
O
Ola
Podpinam się po pytanie... Mamy taką samą sytuację
w
walki ze smogiem
to macie, zamordyzm i lewacka glupota w pelnej postaci, a miejskie kopciuchy samochodziki jak smrodzily tak smrodza, betonowanie w szybkim tempie nadal postepuje, a korki coraz wieksze. Popalisz i popijesz jak pare stow zaplacisz za lamanie przepisow, a beda tego przestrzegac tak jak cieplarnianego oglupienia. Ciekawe czy ta spalarnia w Hucie nie smrodzi, a smieci ponoc do nas woza z Ukrainy bo tam spalarni nie ma, o Hucie Sendzimira wypuszczajacej tony pylow i smrody, takze i samolotach nie ma co wspominac.
P
Piotr Flis
Zamiast wprowadzic rozwiazania znane z cywilizowanego swiata np. palimy w kominku/grilu tylko w dni np. 1.05, 3.05, 1.07-31.08, 1.11, 11.11, 24-26.12, 31.12, to wprowadzili zakaz z mozliwoscia, ze grill ruchomy jest ok a grill staly juz nie ok. Zatem moj duzy murowany grill dostanie za chwile kolka na lato :)
W
Won cieciu
Gon sie bo butem poszczuje
x
xcvb
Parę lat temu zbudowałem dom z kominkiem, a zaraz potem UM radośnie zakazał palenia w kominku. Jeżeli ktoś mógł pozwać państwo Polskie za złą jakość powietrza i wygrać, to chyba sprawa taka jak zwrot kosztów wykonanej instalacji której zaraz później miasto zabrania używać jest chyba oczywista?
m
mieszkaniec
drodzy forumowicze panie redaktorze proszę o odpowiedź czy mogę rozpalić ognisko małe do upieczenia kiełbaski dla dzieci nie chodzi mi jak ominąć przepisy ani o podteksty kilka patyków żeby tylko usmażyć
u
ulic i chodników
dmuchawami .
.
Jakieś pomiary, czy ci się tak wydaje?
ś
św.NH
Oczywiście co maluczkim do czerwonej zarazy krakowskiego gangu Miśka i Majchistratu. Pewnie już w Podłężu lub w Łęgu pod elektrociepłownią można grilić.
.
W listopadzie smog się robi podobno od zapalonych zniczy na cmentarzach...
.
Huty nie dotyczy. Hindus jest właścicielem. Zakaz był by nietolerancją rasową i mową nienawiści
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska