Przygotowany przez miejskich radnych projekt uchwały zakłada wprowadzenie na terenie Krakowa ograniczenie czasu funkcjonowania instalacji i korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko, w tym w szczególności urządzeń nagłaśniających, od poniedziałku do niedzieli od godz. 22 do godz. 6 następnego dnia.
Obostrzenia nie dla lokali zabezpieczonych przed wydostaniem się hałasu
Założenie jest takie, że ograniczenia nie byłyby stosowane w przypadku urządzeń i instalacji:
zlokalizowanych w lokalach zabezpieczonych przed wydostaniem się hałasu na zewnątrz budynku;
wykorzystywanych przy okazjonalnych, publicznych uroczystościach lub imprezach kulturalnych, naukowych, rozrywkowych lub sportowych, zgromadzeniach odbywających się w oparciu o stosowne pozwolenia, zgłoszenia lub uzgodnienia;
wykorzystywanych na uroczystościach i imprezach związanych z kultem religijnym.
"Podjęcie uchwały jest niezbędne dla ochrony zdrowia mieszkańców Krakowa, poprawy jakości życia oraz minimalizowania negatywnego wpływu hałasu na środowisko. Uchwała wprowadza rozwiązania zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i dobrymi praktykami w zakresie ochrony środowiska, uwzględniając jednocześnie interesy różnych grup społecznych i podmiotów gospodarczych" - napisali radni z Komisji Ochrony Środowiska w uzasadnieniu projektu uchwały.
Prawnicy mają wątpliwości: "Radni nie są upoważnieni do samowolnej oceny"
Na zamówienie urzędu sporządzono opinię prawną dla wniosku radnych. Poddano w niej w wątpliwość prawidłowość propozycji zapisów ujętych w projekcie uchwały dotyczącym ograniczenia hałasu. Prawnicy zwrócili również uwagę, że rada gminny winna wykazać, iż hałas emitowany z danej instalacji lub urządzenia faktycznie negatywnie oddziałuje na środowisko.
"Niewystarczające jest uzasadnienie do przedłożonego projektu uchwały" - zaznaczono w opinii prawnej.
Wyjaśniono w niej również: "Delegacja zawarta w art. 157 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska - nie upoważnia rady gminy do dowolnej i samowolnej oceny, iż danego typu instalacja bądź urządzenia emituje hałas, który negatywnie oddziałuje na środowisko oraz nie może być odczytywany w ten sposób, że przyznaje radzie gminy możliwości wprowadzania ograniczeń co do czasu funkcjonowania wszelkich instalacji mogących, czy też emitujących hałas, nawet uciążliwy".
Kiedy radni zajmą się projektem uchwały ws. ograniczenia hałasu? Najbliższe posiedzenie Rady Miasta Krakowa zaplanowano na 12 lutego 2025 roku. Na razie nie ma jeszcze ustalonego porządku obrad.
