Aplikacja AudioMovie otrzymała wyróżnienie w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej oraz dwie nagrody specjalne: ministra nauki i szkolnictwa wyższego i dla produktu z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Nowatorskie narzędzie umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub telewizji. Podczas seansu użytkownicy mogą słuchać audiodeskrypcji, wersji lektorskiej lub dubbingu w dowolnym języku.
Aplikacja powstała z myślą o osobach, które nie chodzą do kina ze względu na to, że nie nadążają z czytaniem napisów lub ich po prostu nie widzą. To zarówno osoby starsze, jak i osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dysleksją czy stwardnieniem rozsianym, którego jednym z objawów może być oczopląs. Aby w Polsce te grupy również mogły uczestniczyć w seansach filmowych, kina muszą wypożyczać specjalny sprzęt, co wciąż jest rzadkością. Tymczasem do korzystania z aplikacji AudioMovie jest potrzebny jedynie smartfon i słuchawki.
Projekt zrealizowało konsorcjum naukowe, w którego skład weszli: Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Siódmy Zmysł, Instytut Technik Innowacyjnych, Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka", Centrum Transferu Technologii EMAG Sp. z o.o oraz Kino Pod Baranami. Aplikacja została zrealizowana w ramach programu Innowacje Społeczne finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów. Zobacz, co chc...
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Walentynki. Szaleństwo, moda i komercja
