Kosztował 7 tys. zł i wcześniej służył MPK. Przejechał już ponoć 1,5 mln km. Teraz autobus posłuży sztuce współczesnej. Będzie ją obwoził po mniejszych miejscowościach. Tak wygląda koncepcja „Kolekcji Wizytującej” MOCAK-u.
To nasza największa niespodzianka na wakacje, jaką przygotowaliśmy dla naszych widzów
- mówi Magdalena Mazik z MOCAK-u.
- W autobusie zaaranżowana została wystawa przybliżająca sztukę współczesną i kolekcję samego krakowskiego muzeum. - Poprosiliśmy także kilkoro artystów, by stworzyli na potrzeby pojazdu nowe prace. I tak się stało - dodaje.
Jak zaznacza Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u, właśnie to sprawia, że nie może być mowy o traktowaniu pojazdu jako „jeżdżących reprodukcji”.
To samodzielne dzieła sztuki, stworzone z myślą o eksponowaniu w tym właśnie miejscu. Poza obiektami znajdą się tam filmy, wyświetlane do wewnątrz i na zewnątrz
- zaznacza dyrektorka MOCAK-u.
W sumie Kolekcja Wizytująca prezentuje 23 artystów z Polski i zagranicy. Są wśród nich m.in. Krzysztof M. Bednarski, Kamil Kukla, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki.
Z zewnątrz autobus z kolei oklejony jest reprodukcjami prac z kolekcji MOCAK-u. Ale to nie wszystko, bo pojawieniu się autobusu towarzyszy cykl warsztatów i zajęć o twórczości współczesnych artystów.
Inauguracja tego projektu nastąpiła w miniony weekend w Lanckoronie. Miejsce nie jest przypadkowe - tam właśnie trwa festiwal Terra Artis. Można odwiedzić muzealny autobus przez cały czas trwania festiwalu w godzinach 10-13 i 15-18. To szansa nie tylko na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, ale również skorzystanie z otwartej strefy twórczej dla dzieci i dorosłych.
Poza tym przez cały czas trwania festiwalu zapraszamy do udziału w otwartych warsztatach inspirowanych pracą Oskara Dawickiego „Drzewo wiadomości”. Uczestnicy poznają bliżej twórczość tego artysty oraz zreinterpretują symbolikę drzewa wiadomości w kulturze. Każdy, niezależnie od wieku, w dowolnym momencie będzie mógł się włączyć w dekorowanie rajskiej jabłoni. Udział nie wymaga zgłoszeń. 20 lipca o godz. 13 w ramach zakończenia warsztatów wszyscy uczestnicy wspólnie zasadzą jabłonkę w ogrodzie Muzeum Etnograficznego Ziemi Lanckorońskiej.
Ale to dopiero pierwszy przystanek. Autobus wyruszy w trasę, objeżdżając mniejsze miejscowości, nie tylko w Małopolsce. Dalej pojedzie do Sławkowa i Niepołomic. A do stolicy Małopolski pojazd wróci na Kraków Live Festival .
Zainteresowane szkoły, urzędy i gminy mogą ustalać z MOCAK daty odwiedzin. Program wyjazdowy autobusu koordynuje Dział Wiedzy o Sztuce. Osoby i instytucje chcące zaprosić do swojej miejscowości muzealny autobus powinny zgłosić się z miesięcznym wyprzedzeniem pod adresem [email protected] w celu uzgodnienia szczegółów.
