https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie używał energii tylko ze źródeł odnawialnych

Piotr Rąpalski
Kraków. Spalarnia odpadów w Nowej Hucie i jej panele słoneczne.
Kraków. Spalarnia odpadów w Nowej Hucie i jej panele słoneczne. KHK
W ramach nowej umowy z Eneą SA instytucje miejskie będą kupować wyłącznie energię z odnawialnych źródeł. Oznacza to, że przez najbliższe dwa lata zielona energia napędzi krakowskie tramwaje i elektryczne autobusy, oświetli ulice oraz miejskie budynki. To wynik przetargu, który rozstrzygnął Krakowski Holding Komunalny.

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

– Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu– mówi Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego, lidera Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej (KZGEE).

– Nie bez znaczenia są także wymierne oszczędności, które odniesie miasto dzięki zakończonemu właśnie przetargowi na zakup energii elektrycznej. Będzie do minimum 6 mln zł w ciągu dwóch lat – dodaje Trzmiel.

Zakończony przetarg można nazwać rekordowym z kilku powodów. Po pierwsze, dotyczył największego do tej pory zamówionego wolumenu – aż 424 tys. MWh energii do 3258 punktów odbioru. Po drugie, zakup dotyczył wyłącznie zielonej energii. Po trzecie, model postępowania opisany w przetargu pozwala na zakup całości energii na najbardziej konkurencyjnych warunkach na Towarowej Giełdzie Energii.

Na czym polega taki zakup? – Wybrany w przetargu wykonawca zadeklarował najniższą cenę za obsługę procesu zakupu i sprzedaży energii – już na tym etapie grupa zaoszczędzi ok. 3 mln zł rocznie. Następnym krokiem jest wspólnie poszukiwanie przez Eneę SA i KGZEE najkorzystniejszego momentu zakupu na giełdzie. Od wiedzy, umiejętności i refleksu kupujących zależą dalsze oszczędności – tłumaczy Janusz Mazur, zastępca dyrektora biura ds. sprzedaży i obrotu energią KHK SA.

Co to oznacza dla Krakowa? – Energia, która niebawem popłynie w gniazdkach szkół, urzędów, w TAURON Arenie Kraków, Centrum Konferencyjnym ICE Kraków, muzeach, teatrach, w silnikach tramwajów czy ładowarkach miejskich samochodów elektrycznych nie może pochodzić ze spalania węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego czy tez innych tzw. paliw kopalnych. Wyłoniony w przetargu wykonawca musi zadbać o to, aby była ona wytworzona w odnawialnych źródłach a więc np. elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych, wodnych itp. – mówi Trzmiel.

Skąd będzie wiadomo, że prąd płynący w gniazdkach samorządowych szkół to energia odnawialna? Służy temu system gwarancji pochodzenia funkcjonujący w Unii Europejskiej i w Polsce od wielu lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zapisami umowy, wykonawca będzie zobowiązany każdemu podmiotowi miejskiemu przedstawić wystawioną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki gwarancję pochodzenia energii wytwarzanej w odnawialnym źródle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Odzyskamy energię

Każdy Krakowianin niech zainstaluje małą turbinę wodną w swoim sedesie!

G
Gosc

Miasto instalować panele na każdym bydynku miasta, małe elektrownie wiatrowe o pionowym położeniu.

G
Gość

Miasto s

:D
31 marca, 09:03, Gość:

Naprawdę tym się zajmują? A jak się rozdziela tą energię dobra od tej złej z tego druta?

No jak to "jak"? Ten dobry prąd ma zielony kolor...

S
Stary Wiarus
31 marca, 9:02, Zbigniew Rusek:

A jeśli "zielonej" energii braknie?

To będą, jak Szwedzi tej zimy kiedy brakło słońca do paneli, kupować konwencjinalna albo jak Niemcy - kupować od Francuzów ze starej elektrowni na mazut

S
Stary Wiarus

Czyli będzie drożej, bo "najtańsze z dostępnych" ale zielonych. A każda zielona energia jest droższa od konwencjonalnej. Za fanaberie ekooszolowow zapłacą wszyscy.

G
Gość

Naprawdę tym się zajmują? A jak się rozdziela tą energię dobra od tej złej z tego druta?

Z
Zbigniew Rusek

A jeśli "zielonej" energii braknie?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska