Stan alarmowy obowiązuje do czwartku do południa. Aby nie narażać czytelników na kontakt ze smogiem, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie nie naliczy kar za przetrzymanie książek podczas obowiązywania alarmu smogowego.
- Jeśli kończy się dziś termin oddania książki, to nie musimy biec do biblioteki w obawie o naliczenie kary - tłumaczy Agnieszka Będkowska z Biblioteki. - Staramy się dbać o naszych czytelników - dodaje.
To jak na razie jedyna pozytywna zmiana, jaka wynikła z ogłoszenia najwyższego stopnia alarmu smogowego. Choć podczas niego zaleca się szereg działań, to w praktyce kończy się tylko na informowaniu.
W Krakowie stan powietrza jest tragiczny od kilku dni. Wartość stężenia pyłów PM10 liczona według średniej siedmiogodzinnej w godzinach przekraczała wczoraj momentami aż 340 mikrogramów na metr sześcienny. I to już w godzinach nocnych i porannych. Stan alarmowy powinien być ogłoszony po przekroczeniu 300 mikrogramów, ale urzędnicy zwlekali. Alarm ogłoszono dopiero w południe.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
Jak nie narażać się na wdychanie szkodliwego powietrza?
- Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska monitoruje sytuację (stacje pomiarowe) i na bieżąco przekazuje dane służące do sformułowania komunikatów. Działania będą realizowane przez wszystkie odpowiedzialne służby. Kraków niezależnie podejmuje działania w walce ze smogiem.
Zalecenie dotyczące ochrony zdrowia
- apel o zaprzestanie palenia w kominkach oraz zaprzestanie stosowania paliw o niskiej jakości,
- wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji krakowskiej (dla osób z dowodem rejestracyjnym),
- wzmożone kontrole palenisk domowych przez Straż Miejską Miasta Krakowa,
- wzmożone kontrole procesów technologicznych mających wpływ na poziom stężenia,
- zalecenie wzmożenia kontroli jakości spalin (Policja, ITD.)
- apel do ZDR o rozważenie ograniczenia uciążliwych procesów technologicznych
- przekazanie powyższych zaleceń dla gmin sąsiadujących z Krakowem
Program ochrony powietrza dla Małopolski, wprowadza 3 stopnie zagrożenia zanieczyszczenia powietrza:
I stopień zagrożenia- (kod żółty) o charakterze informacyjnym,
II stopień zagrożenia - (kod pomarańczowy) o charakterze informacyjno- ostrzegawczym,
III stopień zagrożenia- (kod czerwony) o charakterze informacyjno-ostrzegawczym i nakazowym.