MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Blisko 21 milionów złotych trafi do opiekunów osób niepełnosprawnych z Małopolski na opiekę wytchnieniową

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
PIXABAY
Prawie 21 mln zł trafi do małopolskich samorządów na realizację programu „Opieka wytchnieniowa” w 2024 roku, z czego 1,3 miliona do Krakowa. Głównym założeniem programu jest udzielenie wsparcia członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne.

Środki z programu mają pozwolić na opłacenie opiekuna z zewnątrz, posiadającego odpowiednie kompetencje, który w razie potrzeby będzie mógł zastąpić osobę na co dzień pełniącą te obowiązki.

- Zgodnie z zaakceptowaną przez Ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk listą wniosków w skali kraju Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na rok 2024 środki o łącznej wartości blisko 195 mln zł. Na podium dofinansowania znalazły się 3 województwa: mazowieckie, wielkopolskie (odpowiednio po ponad 19 mln zł dofinansowania) oraz małopolskie. To właśnie do naszego województwa trafią środki w najwyższej, bo sięgającej prawie 21 mln zł, kwocie. W 2023 r. dofinansowanie wynosiło ok. 17,6 mln zł – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Program może być realizowany dwojako poprzez: świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego lub w ramach pobytu całodobowego.

Po ogłoszeniu przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk listy przyznanych dofinansowań środki dla Małopolski zostały podzielone w następujący sposób:
- ponad 17,4 mln zł dla 122 gmin
- prawie 3,5 mln zł dla 8 powiatów

Do Krakowa na realizację programu popłynęło 1,3 mln złotych.

UOiK przeprowadził kontrole na stacjach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska