- Ok. 200-300 dzieci zostało zapisanych do przedszkola w dwóch miejscach jednocześnie. Część rodziców błędnie wypełniła wnioski, część wycofała wnioski w trakcie rekrutacji i zapisała dzieci do przedszkoli prywatnych. Rodzice dzieci sześcioletnich nie skorzystali z oferty oddziałów zerowych przy szkołach podstawowych. Tam gdzie nie było chętnych, oddziały były kasowane - mówi wiceprezydent Katarzyna Król. Ok. 60 dzieci z małolicznych oddziałów wróciło ponownie do systemu rekrutacji i dostało miejsca w innych przedszkolach.
Rodzicom 4 i 5-latków, którzy nie dostali się do przedszkola, gmina zaproponuje miejsce w innych lokalizacjach niż te, które podawali w systemie rekrutacji.
- Gdyby została wykorzystana oferta oddziałów zerowych i miejsc w przedszkolach publicznych samorządowych, wówczas wszystkie chętne trzylatki dostałyby sie do tanich przedszkoli - dodaje Katarzyna Król. Zapewnia, że w tzw. priorytetowych przedszkolach, czyli tych, które są najbliżej miejsca zamieszkania danego dziecka w czasie rekrutacji uzupełniającej będą się zwalniały miejsca. Urząd miasta zachęca rodziców, by na bieżąco monitorowali sytuację, zwłaszcza w tych konkretnych przedszkolach.
Z podsumowania rekrutacji wynika, że 4183 sześciolatki pozostały w przedszkolach, do oddziałów zerowych przy podstawówkach zapisano 300 dzieci, a 1100 rodzice posłali do klas pierwszych.
Autorka: Joanna Dolna
Choć miejsc w przedszkolach braknie, to i tak jest ich więcej niż w ubiegłym roku. W placówkach prowadzonych przez gminę powstało w tym roku 590 nowych miejsc, natomiast w niesamorządowych przedszkolach publicznych, dzięki podwyższeniu gminnej dotacji - dodatkowe 753 miejsca. -Przedszkola niesamorządowe publiczne najczęściej znajdują się w mniejszych budynkach. Są bardziej kameralne i przyjazne dla maluchów. Zależy nam na tym, by rodzice wiedzieli, że są to tanie przedszkola, działające na takich samych zasadach jak przedszkola prowadzone przez gminę - tłumaczy wiceprezydent Król. w tej chwili w Krakowie na tej zasadzie działa 41 przedszkoli, do których uczęszcza ponad 2 tys. maluchów. Po rekrutacji ciągle dysponują 148 wolnymi miejscami.
W przyszłym roku gmina będzie miała obowiązek zapewnić miejsca w tanich przedszkolach również dla trzylatków. Ma powstać ok. 500-600 nowych miejsc. Nowe przedszkola samorządowe zostaną utworzone przy ul. Bartla, Kościuszkowców, Rydygiera, a przedszkole przy ul. Emaus zostanie rozbudowane. Jeszcze w tym roku zostaną otwarte przedszkola przy ul. Babińskiego i ul. Golikówka.
Od 29 kwietnia do 13 maja rodzice zakwalifikowanych dzieci będą mogli podpisywać umowy z przedszkolami. Jeśli tego nie zrobią, miejsce dostanie inne dziecko. W dniach 17-23 maja będą przyjmowane wnioski w ramach rekrutacji uzupełniającej w przedszkolach i szkolnych zerówkach dysponujących wolnymi miejscami. Rekrutacja uzupełniająca jest prowadzona w tradycyjnej (nie elektronicznej) formie. Ostateczna lista wolnych miejsc zostanie opublikowana 16 maja o godz. 12 na stronie www.krakow.formico.pl.
Wolne miejsca w publicznych przedszkolach niesamorządowych (stan na 27.04):
Nasze Skarby, ul. Danka 8, os. Dywizjonu 303 22B - łącznie 54 miejsca
Glukusie, os. Boh. Września 82 -20 miejsc
Karmelkowy Zakątek, ul. Wąchały 7 - 6 miejsc dla sześciolatków
Przedszkole nr 2 Sióstr Miłosierdzia, ul. Warszawska 6 - 30 miejsc
Centrum Wczesnej Edukacji, ul. Wandejska 4 -30 miejsc
Chatka Małolatka, ul. Domowa -6 miejsc (5, 6-latki)
Baby Garden 2, ul. Bieńczycka 15a/94 - 9 miejsc
Przedszkola Anglojęzyczne Hop Kids, os. Dywizjonu 303 21 c, ul. Żaka 19, os 2 Pułku Lotniczego 1e - łącznie 10 miejsc (3 i 4-latki)