FLESZ - Nowe objawy koronawirusa
W magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie jest coraz mniej krwi. Przez panująca w kraju epidemię, liczba dawców znacząco się zmniejszyła. Centrum zachowuje jeszcze bezpieczny poziom zapasów krwi, ale z dnia na dzień one topnieją. Pilnie potrzebna jest szczególnie krew z odczynem Rh-. Szczególnie cenna jest grupa RhD- (ujemna), ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Szacuje się, że posiada ja zaledwie 6 proc. Polaków.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Na czas pandemii RCKiK wdrożyło dodatkowe środki bezpieczeństwa. Wstępna kwalifikacja polega m.in. na pomiarze temperatury i dezynfekcji rąk. – Sprawdzamy też w systemie komputerowym czy krwiodawca nie podlega kwarantannie. Również dajemy mu do wypełnienia krótką ankietę. Na podstawie odpowiedzi oceniamy, czy w ostatnich 14 dniach nie było okoliczności narażających go na zakażenie wirusem SARS-CoV- 2 – mówi dyrektor RCKiK Łukasz Guliński.
Dodatkowo przez cały czas pobytu w placówce krwiodawca jest zobowiązany do noszenia maseczki i utrzymywania odpowiedniej odległości od innych pacjentów.
Krew może oddać każda pełnoletnia i zdrowa osoba do 65 roku życia, ważąca powyżej 50 kg. Na miejsce należy zgłosić się z dowodem tożsamości. Rejestracja dawców w RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11 odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16.30. Krew można oddać także w 14 innych terenowych oddziałach placówki.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
