Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budownictwo i transport po ukraińsku na Politechnice Krakowskiej

PSZ
materiały prasowe PK
Politechnika Krakowska zamierza uruchomić w nowym roku akademickim 2022/2023 bezpłatne studia inżynierskie w języku ukraińskim dla Ukraińców oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem.

Na kierunkach budownictwo i transport będzie ich kształcił Wydział Inżynierii Lądowej PK. –Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr – deklaruje prof. Andrzej Szarata, dziekan WIL.

Studia mają mieć unikatową formułę, niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W jej przygotowanie i realizację są zaangażowani m.in. ukraińscy nauczyciele akademiccy Politechniki, studiujący już na PK Ukraińcy oraz polskie firmy partnerów WIL PK.

– Proponujemy studia na strategicznych dla Ukrainy kierunkach budownictwo i transport w nadzwyczajnej formule, bo okoliczności są wyjątkowe. W pierwszym semestrze studiów zajęcia byłyby prowadzone całkowicie po ukraińsku, w drugim semestrze po ukraińsku i polsku. Od trzeciego semestru już większość zajęć mogłaby być prowadzona w języku polskim, z elementami zajęć w języku ukraińskim w razie takich potrzeb – wyjaśnia prof. Andrzej Szarata. – Zdajemy sobie sprawę, że przed nami wiele formalnych wyzwań, ale mamy nadzieję, że w ich pokonaniu pomogą nam systemowe rozwiązania, nad którymi pracuje już Ministerstwo Edukacji i Nauki, zachęcając polskie uczelnie do przyjmowania Ukraińców – mówi prof. Szarata.

Oferta Politechniki Krakowskiej jest pomyślana tak, by pomóc kandydatom z Ukrainy m.in. w pokonaniu bariery językowej i w adaptacji do studiów w Polsce. W normalnych okolicznościach obcokrajowcy nieznający polskiego, a chcący w nim studiować, przygotowują się do studiów przez roczne kursy przygotowawcze. Prowadzi je m.in. Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK. Teraz trzeba działać szybciej, stąd pomysł na studia w języku ukraińskim.

– Studenci z Ukrainy uczyliby się jednocześnie przedmiotów inżynierskich, jak i języka polskiego. Chodzi o to, by bariera językowa nie stanowiła przeszkody w podjęciu studiów w Polsce i nie opóźniała tego kluczowego momentu, czyli rozpoczęcia stricte inżynierskiej edukacji – wyjaśnia dziekan Szarata.

W adaptacji do studiów w Polsce pomogą nauczyciele akademiccy Politechniki Krakowskiej pochodzący z Ukrainy, którzy już mocno zaangażowali się w przygotowanie kształcenia w języku ukraińskim. Będą prowadzić zajęcia i opiekować się grupą ukraińskich studentów.

Program studiów na kierunku budownictwo w języku ukraińskim będzie obejmował ten sam zakres tematyczny co wyróżniony właśnie certyfikatem doskonałości kształcenia politechniczny program studiów w języku polskim. Jest w nim wiele przedmiotów dotyczących np. konstrukcji budowlanych, oceny ich stanu i pracy w różnych warunkach – taka wiedza będzie szczególnie przydatna ukraińskim inżynierom. Można ją wykorzystać na potrzeby oceny stanu budynków po uszkodzeniach wojennych i projektowania dla nich rozwiązań technicznych.

Analogiczne podejście zostanie zastosowane na kierunku transport. – Studenci z Ukrainy będą mogli skorzystać z pakietu zajęć dodatkowych (wyrównawczych) z matematyki i chemii czy poświęconych ukraińskim normom budowlanym. W efekcie będą kończyć studia z inżynierskim dyplomem europejskim oraz z kompetencjami i wiedzą sprofilowaną również na potrzeby Ukrainy – wyjaśnia dr hab. Vitalii Naumow, prof. Politechniki Krakowskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej.

Politechnika Krakowska pracuje teraz nad przygotowaniem oferty kształcenia dla Ukraińców również na innych kierunkach studiów. Liczba osób, którą uczelnia będzie mogła przyjąć już od października tego roku, zależna będzie od jej możliwości, ale też m.in. od systemowych rozwiązań przyjętych przez polski rząd i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Oferta skierowana do kandydatów z Ukrainy uzupełni ofertę dla polskich kandydatów, dla których przewidywana liczba miejsc będzie w nowym roku akademickim analogiczna jak w ubiegłorocznej rekrutacji.

Akcje pomocowe

Politechnika Krakowska włączyła się w pomoc dla Ukrainy szeregiem akcji pomocowych. Na uczelni trwa zbiórka darów dla Ukraińców – zarówno tych, którzy zostali w swoim kraju, jak i tych przybywających do Krakowa.

Studenci i pracownicy angażują się w wolontariat w miejscach opieki nad uchodźcami w Krakowie. Wkrótce ruszy też wśród społeczności Politechniki zbiórka pieniężna na kolejne akcje pomocowe. Uczelnia wzmocniła też wsparcie socjalne i psychologiczne dla studentów z Ukrainy. Oferuje ponadto kurs języka polskiego dla uchodźców i współpracuje ze służbami państwa w zakresie lokowania w Krakowie osób przybywających z Ukrainy.

Ruszył też specjalny serwis na głównej stronie PK z aktualnymi informacjami m.in. o inicjatywach pomocowych (w językach polskim i ukraińskim).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Budownictwo i transport po ukraińsku na Politechnice Krakowskiej - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska