Kraków chce zbudować cztery linie tramwajowe [MAPY]

  • Gazeta Krakowska

Piotr Rąpalski

Sześć wielkich inwestycji komunikacyjnych, wartych w sumie 2,5 mld zł, chce realizować Kraków za unijne pieniądze w latach 2014-2020. Władze miasta właśnie wysłały w tej sprawie list do ministra transportu. Wiceprezydent Elżbieta Koterba wymienia w liście cztery linie tramwajowe i dwie ważne trasy.

Trasa Łagiewnicka. To największe wyzwanie z listy. Trasa od ul. Grota Roweckiego do skrzyżowania Witosa, Halszki i Beskidzkiej ma mieć po trzy pasy ruchu w każdą stronę i linię tramwajową (od Witosa do Zakopiańskiej). Trzeba będzie wydrążyć przy tym cztery tunele, przerzucić most na Wildze, a nawet zmienić koryto rzeki. Koszt to prawie 1 mld zł.

Przebudowa Igołomskiej i Kocmyrzowskiej. Tranzytowe, zaniedbane dziś drogi mają się zmienić w arterie z prawdziwego zdarzenia, z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Na Kocmyrzowskiej powstaną po dwa pasy ruchu w obie strony, a torowisko czeka remont. Pętle tramwajowe przy obu ulicach będą poszerzone o terminale dla autobusów. Koszt - prawie 700 mln zł.

Połączenie torowisk na Lipskiej i Wielickiej estakadą nad torami kolejowymi w Płaszowie. Koszt - 129 mln zł.

Linia tramwajowa z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową. - Prądnik Biały uzyska szynową trasę, alternatywną do al. 29 Listopada, a zlokalizowany przy linii system parkingów park&ride winien ułatwić dojazd do Śródmieścia z sąsiednich gmin - twierdzi Elżbieta Koterba. Przy okazji trzeba będzie przebudować kilka ulic i postawić dwa wiadukty. Koszt - ok. 280 mln zł.

Połączenie torami ronda Dywizjonu 308 z rondem Piastowskim. Nowe torowisko ma zostać poprowadzone ul. Nowohucką, Stella-Sawickiego i Wiślicką. Potrzebna do tego będzie budowa dwóch estakad i aż sześciu tuneli. Szacunkowy koszt to 391 mln zł.

Linia tramwajowa Rakowice-Mistrzejowice. To ważna inwestycja, jednak, w przeciwieństwie do pozostałych zadań, nie ma jej w prognozie finansowej miasta na lata 2011-2033. A jest to potrzebne, aby zacząć wykupywać grunty pod budowę. Tymczasem do Mistrzejowic z centrum tramwajem trzeba dziś jechać okrężną drogą przez Bieńczyce, co trwa nawet godzinę. Nie wiadomo też, czy linia początek będzie miała na Rakowicach czy przy ul. Meissnera. Koszt - od 90 do 140 mln zł.

Władze Krakowa zaznaczają, że wymienione w liście inwestycje mają służyć rozwojowi miasta jako metropolii. - Jeśli tak, to dlaczego nie ma metra? Trzeba już zacząć je projektować. Może to potrwać nawet trzy lata i pochłonąć spore koszty - mówi prof. Krzysztof Stypuła z Politechniki Krakowskiej. - Trzeba już dziś o tym myśleć. Jeśli rozbudujemy sieć drogową i tramwajową, to robiąc później metro zapłacimy podwójnie - dodaje.

Radni miejscy cieszą się, że prezydent wysyła ważny sygnał do Warszawy, ale poza brakiem metra na liście mają inne zastrzeżenia. - Dziwię się, że wpisano Trasę Łagiewnicką zamiast Zwierzynieckiej, która bardziej przydałaby się w mieście. Odciążyłaby zakorkowane Aleje Trzech Wieszczów - mówi Grzegorz Stawowy, szef klubu PO w Radzie Miasta. Trasa Zwierzyniecka ma połączyć ul. Armii Krajowej i Grota-Roweckiego. Radni twierdzą, że skoro nie budujemy już stadionów, a w 2014 r. gotowe będą centrum kongresowe i hala w Czyżynach, Kraków powinien zabiegać o środki na więcej inwestycji.

Damy Ci więcej!Zarejestruj się!

Nagroda dla policjanta, który uratował życie kierowcy w Niemczech Przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

polecane: Flesz: Koniec świata jest blisko? Kilka już za nami...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.02.2013, 17:41

NIE ŁAGIEWNICKA - KONIECZNIE ZWIERZYNIECKA I PYCHOWICKA!!! tu ruch jest sparalizowany ,mamy tylko aleje

22.02.2013, 17:38

Po co Łagiewnicka? Ważniejsza Pychowicka i Zwierzyniecka!!!
Cały prokocim, bieżanów, kurdwanów i ruczaj maja tylko jedną trasę-aleje jako połączenie z północnym krakowem.
A łagiewniki to dla kogo - pielgrzymów? Przecież tam nie ma problemu z kmunikacją-jestzakopiańska, turowicza, wielicka itp.

10.10.2012, 21:49

Strasznie chaotycznie planują te linie tramwajowe. Troche tu, troche tam, a efekt jest taki, że i tak jak trzeba gdzies dojechać to cięzko. Ja rozumiem, że autobusów powinno być mniej , a tramwajów więcej, ale jak już na nie stawiają to mogliby najpierw wybudować porządne trasy, a nie szczątkowe, szczególnie w niektórych rejonach poza centrum. Ale trzeba cierpliwie czekać, aż ktoś pójdzie po rozum do głowy, bo to co się dzieje na niektorych liniach w godzinach szczytu to przechodzi wszelkie pojęcie...

11.09.2012, 13:21

Chciałbym przypomnieć albo uświadomić Panią, że Trasa Zwierzyniecka nie ma nic wspólnego z Mostem Zwierzynieckim. Most w ciągu Trasy Zwierzynieckiej ma powstać między starą jednostką wojskową a Pychowicami (skrzyżowanie Tyniecka Norymberska).

02.09.2012, 10:59

Typowy cymbał co pokochał mieszaninę piasku i cementu.

02.09.2012, 10:59

Typowy cymbał co pokochał mieszaninę piasku i cementu.

27.08.2012, 15:33

Tramwaj na Górke Narodowa powinien byc zrobiony trochę dalej az w pobliże ul. KKołłątajowskiej i było by OKą

21.08.2012, 11:01

Jak chcesz chodzić w zielonych korytarzach wracaj do lasu.Wydeptaj sobie ścieżki.

16.08.2012, 18:47

Powinien budować jeszcze jedno czyli 4+1: Kombinat - Plac Centralny - Rondo Maczka - Bora Komorowskiego - Lublańska - Opolska - Conrada - Pasternik - Różańskiego - Factory (nowa pętla w tym "Zaparkuj parking i Jedź tramwajem"

01.08.2012, 22:33

Na co w miescie wielkosci Krakowa metro? Po to chyba aby banki mogly udzielic astronomicznych kredytów na 30 lat(zarabiajac przy tym piekne marze i odsetki), które my bedziemy splacac i dla zaspokojenia ambicji polityków i paru przedpotopowych planerów miejskich. Niemcy i Holendrzy nas niedawno przestrzegali przed budowaniem metra. Tramwaje, Autobusy, rowery i lepsze polączenie piesze, zielone korytarze - to jest przyszlosc.

01.08.2012, 10:57

Przy całym szacunku do Krakowa i jego historii, Kraków jest małym miasteczkiem - średniej wielkości miastem środkowej europy i nie ma w nim i nie będzie takich przepływów jak wilekich miastach, o układzie metropolitalnym nie wspominając. Kilka sypialni w gminach ościennych to jeszcze nie metropolia. Sorry

31.07.2012, 21:37

w tym jedną do Tarnowa
banialuki...

31.07.2012, 16:37

[ironia]Ładnie pokręcone te linie. Ja proponuję robić linie tramwajowe w kształcie spirali, będzie jeszcze ładniej wyglądało i podniesie prestiż Krakowa[/ironia].

31.07.2012, 07:21

Trzeba było robić te inwestycje przed stadionami. Teraz jak kasa pusta i dodatkowo dziura w kieszeni, te se nasze nieodpowiedzialne dzieci u władzy mogą marzyć. Acha, przepraszam, podniesie się podatki.

30.07.2012, 18:52

Tak, na pewno biskup żąda tunelu! Co za baba...

30.07.2012, 18:27

Duża część z tych inwestycji wskazuje kierunek rozwoju miasta - wschód! Tak trzymać :-)

30.07.2012, 16:19

Konieczne jest myślenie kompleksowe doświadczonego urbanisty a nie przeciąganie liny w swoją stronę.
- koncepcja metra od dworca głównego w stronę NHuty i innych osiedli w kierunku północno-wschodnim, zamiast mostów i estakad naziemnych
- zamknięta obwodnica miasta ze zjazdami
- trasa zwierzyniecka, by wykorzystać zbudowany most i otworzyć przejazd równoległy do Al. Trzech Wieszczów z kierunku południowego
- trasa łagiewnicka, w jakim celu? ten kierunek jest drożny! Czy trzeba nadal znęcać się nad rzeką Wilgą i jej doliną, czy przy okazji połączyć Sanktuarium z Centrum "Nie lękajcie się" - tunelem, o czy marzy biskup?
- koniecznie naprawić ulice w centrum miasta np ul. Gołębią ( jest ich wiele!)

30.07.2012, 15:19

"MetropolitaLnych". Poza tym pełna zgoda.

30.07.2012, 15:17

Trasy tramwajowe pięknie wyglądają ale czy się to opłaci skoro w każde wakacje 3/4 tramwajów i autobusów nie będzie jeździć? Poza tym czy zbliżają się jakieś wybory? bo mi to fałszywymi obietnicami zalatuje.

30.07.2012, 14:35

Oczywiscie ze nie ma metra, bo osobom tworzącym ten plan brakuje zrozumienia rozwoju urbanistycznego i myslenia o Krakowie w kategoriach metropolitarnych a nie malomiastecznkowych.
Krakow potrzebuje metra, albo przynajmniej czegos co zejdzie w podziemia w centrum (podziemny tramwaj) .

Pozatym kiedy doczekamy sie remontu Starowislnej i Krakowskiej, oraz Dietla, trzech duzych ulic ktore reprezentuja krakow , jako ze zlikalizowane sa miedzy dwoma najbardziej turystycznymi dzielnicami miasta!!!

30.07.2012, 13:14

bo Geniusz Kaszub obiecał 2 Irlandię. Euro 2012 już się skończyło..... Papier wszystko przyjmie.

30.07.2012, 13:06

Te plany są wpisane w wieloletni plan Krakowa i czytam już o nich od 10 lat ... prawda jest taka, że jak choć jedna z tych inwestycji powstanie w ciągu 20 lat to będzie sukces ...

30.07.2012, 12:28

Tereny ul. Radomskiej do dziś nie wiadomo czyje, robienie estakady na torami kolejowymi i ul.Czerwonego Pradnika , potem nad Lublańską . Z drugiej strony nowe bloki . Za drogo, za póżno , chyba,że ktoś chce nas utopić w kredytach

30.07.2012, 12:18

za 1000 lat tego nie zbuduja buchchhahaahhaaaa kto wierzy w te brednie ten ... buchchahahhaahaa oni nie mają pieniedzy na dziury a co dopiero takie inwestycje buchahahachahaaaa

30.07.2012, 12:01

najpierw obwodnicę zrobić i wywalić tranzyt poza granice miasta?