W trakcie spotkania, na którym mieliśmy okazję zwiedzać zakamarki zabytkowego gmachu Poczty Głównej, zaprezentowany został plan rewitalizacji budynku. Przewodnik, który oprowadził nas po wnętrzu gmachu, przedstawił historię wnętrz, a także koncepcję architektoniczną.
Jak zmieni się budynek Poczty Głównej?
Budynek, który ma zostać przekształcony w hotel, stanie się miejscem nie tylko dla tych, którzy będą odwiedzać Kraków, ale także otwartym i przyjaznym dla mieszkańców.
We wnętrzu historycznego gmachu Poczty Głównej inwestor planuje stworzyć m.in. nowy wewnętrzny dziedziniec oraz bar i restaurację, które będą się mieścić na parterze. Aktualnie prowadzone są rozmowy na temat uruchomienia części wystawo-muzealnej, poświęconej historii Poczty Polskiej.
Na drugim piętrze budynku mają znajdować się przestrzenie, które mogłyby służyć m.in. jako sale konferencyjne lub pomieszczenia na koncerty kameralne, lub wystawy. Architekci zwracają uwagę także, że planowane jest wykorzystanie dachu budynku, aby tam stworzyć restauracje i miejsce do wypoczynku.
- Historycznie dach wykorzystywany był do spotkań. Jeśli chodzi o rozwiązanie projektowe, chcielibyśmy aby ten dach ożył na nowo i osoby, które będą odwiedzać to miejsce, mogły skorzystać z ogródka i kawiarni, które docelowo miałby się na nim znaleźć - mówił architekt, Andrzej Lubicz-Lisowski.
Inwestor planuje także zmianę dotychczasowego wyglądu podwórka. - Intencją inwestora w temacie podwórka jest przywrócenie zieleni, z której mieszkańcy Krakowa mieliby okazję korzystać.
Historyczny charakter budynku
Nowy właściciel planuje odnowienie budynku z zachowaniem dotychczasowego historycznego charakteru. Dlatego planowane jest odwzorowanie oryginalnych tynków, co przywróci historyczny wygląd budynku, który w czasie ostatnich remontów nie został zachowany.
Odrestaurowane zostaną relikty tynków szlachetnych z miką, odnalezione na fontowych elewacjach, tynki typu terazzo (służącego do wykonania odlewów dekoracyjnych gzymsów oraz cokołów), jak również pozostałości kamiennych bonii, czyli prostokątnych płyt na elewacji, ozdabiających narożniki oraz przestrzenie między oknami.
Okazuje się, że dawny wygląd odzyska również hol budynku, natomiast te pomieszczenia, w których można znaleźć elementy historyczne, mają zostać odrestaurowane. Istotny punkt stanowić będzie także mieszcząca się na drugim piętrze sala, w której pierwotnie pracowały telefonistki.
Najbardziej atrakcyjne jest drugie piętro i sala telefonistek, które wbrew pozorom jest bardzo dobrze zachowane, a po odtworzeniu będzie służyć jako miejsce spotkań, biblioteka lub restauracja - zapowiada architekt Wojciech Miecznikowski.
Okazuje się, że podczas specjalistycznych badań stratygraficzno-odkrywkowe prowadzonych przez Bożenę Boby-Dygę w gmachu wykonano ponad 700 sond i odkrywek.
Gośćmi specjalnymi spotkania byli między innymi architekt prof. Andrzej Kadłuczka, historyk sztuki Andrzej Siwek, konserwator Bożena Boba-Dyga, a także listonosz Roman Piątek, który od 30 lat promuje historię gmachu Poczty.
Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!