Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Co mieszkańcy mieli do powiedzenia na temat terenu przy ul. Padniewskiego?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Przez blisko dwa tygodnie marca, mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi względem planu zagospodarowania terenu przy ul. Padniewskiego. Między 10.03 a 25.03 do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie wpływały pomysły, propozycje i pytania mieszkańców w ramach opracowania projektu zagospodarowania terenu zieleni pomiędzy os. Centrum E a ul. bp. Filipa Padniewskiego.

Więcej naturalnych ścieżek

Mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów, które dotyczyły przygotowania żwirowych lub szutrowych alejek i ścieżek, które miałyby ułatwić m.in. jazdę na hulajnodze, rolkach, deskorolce, czy po prostu do komfortowego spacerowania z wózkiem dziecięcym lub biegania. Ponadto wiele osób bardzo mocno podkreśliło, że są przeciwni betonowaniu terenów zielonych oraz asfaltowania ścieżek.

- „Uważam iż alejki w parku powinny być żwirowe - żadnego nowego asfaltu”

- „Zdecydowanie zbyt duża ingerencja w teren zielony, tzn. zbyt dużo alejek, sztucznej nawierzchni w miejscu, gdzie obecnie mamy naturalny trawnik (pomiędzy wybiegiem a brzegiem skarpy). Po prostu za dużo betonu i przekształcania naturalnego ukształtowania przyrody.”

Ku niezadowoleniu krakowian w odpowiedzi ZZM znajdujemy - projektowane główne alejki są asfaltowe - podyktowane jest to zwiększeniem dostępności terenu da rodziców z wózkami, osób z niepełnosprawnościami, rolkarzy czy użytkowników innych urządzeń transportu osobistego. Ponadto asfalt jest odporny na intensywne opady i potencjalne zniszczenia związane z wypłukiwaniem materiałów ilastych (jak to ma miejsce np. przy nawierzchniach mineralnych) czy zniszczenia, które powodują na tym terenie dziki. Boczne alejki projektowane w miejscach istniejących już przedeptów, wykonane będą z nawierzchni żwirowej - z odpowiednio ubitego żwiru o małej gramaturze tak, aby korzystanie z nich było przyjemne, a jednocześnie była to nawierzchnia przepuszczalna dla wody.

Samo miasteczko rowerowe zyska nową nawierzchnię w miejscach, gdzie korzenie drzew wypiętrzyły podłoże, a także pojawi się dodatkowe oświetlenie i mała architektura: stojaki rowerowe, ławki, siedziska, stoły piknikowe, ławko-huśtawki. Na nawierzchniach będą malowane gry i zabawy zespołowe.

Co z placami zabaw, pumptrackami i boiskami?

Z jednej strony pojawia się pomysł stworzenia placu zabaw, który byłby lepiej przygotowany również dla tych nieco starszych dzieci, tak aby młodzież w każdym wieku mogła znaleźć tam dla siebie coś odpowiedniego. Z drugiej zaś strony nie wszyscy są za kolejnymi placami zabaw.

-„ […] po co budować nowy plac zabaw oraz zewnętrzną siłownię, skoro na tym obszarze takie obiekty już istnieją - smoczy skwer koło NCK. Często tam bywam i wydaje mi się, że są w dobrym stanie.”

Według informacji podanej przez ZZM dowiadujemy się, że nie ma w planie budowy nowego placu zabaw. W projekcie jest jedynie wymiana nawierzchni oraz zniszczonych urządzeń zabawowych na placu zabaw, który już funkcjonuje.

Mieszkańcy w swoich wnioskach domagali się również stworzenia pupmptracku, skateparku bądź boiska do gry w koszykówkę lub siatkówkę. Zamiast tego dostaną kolejną siłownię na świeżym powietrzu, której nie chcą i o czym informowali również w przesyłanych wiadomościach. ZZM tłumaczy, że tego typu siłownia jest jedyną możliwością do zaprojektowania obiektu tak, aby mogli z niego korzystać dorośli i młodzież. Szukając rozwiązania, które miałoby zadowolić zainteresowanych, jest informacja o tym, że projektant postara się na terenie miasteczka rowerowego stworzyć rozwiązanie typu Skate Point.

Na wskazanym terenie zostanie wybudowane pierwsze w Krakowie pełnowymiarowe turniejowe boisko do gry w boule (25x45m), które będzie podzielone na 5 mniejszych pól. Krakowianie nie rozumieją dlaczego ma ono zająć tak dużą powierzchnię, a nawet są temu przeciwni -„Bulodrom wydaje mi się niepotrzebny - to nie jest okolica w którą z łatwością dotrą osoby starsze.”. Jednak ZZM informuje, że tego typu projekt jest konieczny ze względu na politykę względem równości seniorów i wynika z faktycznego zapotrzebowania.

Mieszkańcy zaproponowali utworzenie małej gastronomii, jednak nie powstanie ona ze względu na to, że w pobliżu Nowohuckiego Centrum Kultury znajduje się już strefa gastronomii.

Krakowianie nie muszą się obawiać o to, że na wspominanym terenie zabraknie ogólnodostępnej toalety. Nie uda się jej jednak zlokalizować bliżej placu zabaw ze względu na znaczne oddalenie od sieci wodno-kanalizacyjnej. Toaleta powstanie przy miasteczku rowerowym.

Co z różami i drzewami?

Wśród pomysłów pojawił się również ten, który zakładał posadzenie czerwonych róż obok ławek. Jednak według ZZM tego typu kwiaty wymagają dobrego nasłonecznienia, którego w obrębie ławek i zacienienia drzew nie będą miały. Mimo wszystko, pomysł powstania rabat różanych będzie analizowany przez projektanta.

Jeżeli chodzi o drzewa, to według informacji z ZZM - Na terenie zinwentaryzowanych zostało blisko 1000 drzew. Projekt nie zakłada usunięcia żadnych drzew ze względu na kolizję z inwestycją. W ramach przeprowadzonej inwentaryzacji, gospodarki drzewostanem oraz analizy VTA wytypowane zostały drzewa, które wymagają usunięcia ze względów sanitarnych i stanowią zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników tego terenu. Wśród nich są również gatunki inwazyjne, np. klon jesionolistny oraz orzech włoski, które wysiewają się od strony Łąk Nowohuckich i są z nich systematycznie usuwane. W ramach prac budowlanych zostaną przeprowadzone również prace pielęgnacyjne na wytypowanych okazach. Projekt nie obejmuje gospodarki drzewostanem znajdującym się na skarpach ani wykonania większego otwarcia widokowego na Łąki Nowohuckie.

Projekt nie będzie obejmował ingerencji w skład gatunkowy łąki ani nie powstaną tam fontanny, sadzawki czy oczka wodne. W ramach prac związanych z dziką łąką zostaną przygotowane ścieżki piesze, platforma widokowa i leżaki. Jeżeli zaś chodzi o samą łąkę, to będzie miała miejsce jedynie rekultywacja trawnika, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Na wskazanym terenie powstaną też poidła.

ZZM podał także informacje o terminie realizacji projektu oraz jego finansowaniu - Umowa na prace projektowe została podpisana z wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą cenowo ofertę w postępowaniu na wyłonienie wykonawcy usług projektowych w zakresie opracowania kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zagospodarowania terenu przy ul. Padniewskiego, dla Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, postępowanie nr NP.26.2.24.21.JC1 (szczegóły zamówienia pod linkiem: https://zzm.krakow.pl/przetargi.html?task=szczegolyPrzetarg&id=645). Termin realizacji zadania przewidziany został na II kwartał 2022 r. Koszty i czas realizacji docelowych prac budowlanych uzależnione są od ostatecznego kształtu projektu i przyjętych rozwiązań – będą znane po opracowaniu kosztorysów inwestorskich. Prace budowlane zostaną wykonane w przypadku przeznaczenia na ten cel środków finansowych w Budżecie Miasta Krakowa i Wieloletniej Prognozie Finansowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska