„Pamiętaj człowieku z prochu powstałeś, w proch się obrócisz” lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" - te słowa wypowiadają dziś kapłani w całym kraju, sypiąc popiół z święconych palm wielkanocnych na głowy wiernych. Choć Środa Popielcowa, nie jest świętem obowiązkowym kapłani zalecają uczestnictwo w mszy świętej i udział w tradycyjnym obrzędzie posypania głowy popiołem. Zgodnie z tradycją, zwyczaj ten ma przypomnieć o konieczności pokuty i duchowego odrodzenia.
Tego dnia wiernych pomiędzy 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły w postaci trzech posiłków dziennie, z czego jednego sytego i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, która obowiązuje wszystkich wiernych po ukończeniu 14 roku życia.
Wielki Post
Środa Popielcowa rozpoczyna również 40-dniowy czas Wielkiego Postu, który potrwa do rozpoczęcia Liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (6 kwietnia). Liczba 40 ma być pamiątką czterdziestodniowego postu Chrystusa na pustyni. To na czym katolik powinien się skupić w tym okresie to post, jałmużna i modlitwa, tak by jak najlepiej i najgłębiej przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Zakazane jest więc uczestnictwo w zabawach i głośna muzyka. A co z posiłkami? Post nie oznacza, że przez czterdzieści dni mamy nie jeść mięsa. Ścisły post obowiązuje tylko w Popielec i Wielki Piątek.
W czasie Wielkiego Postu przemianę przechodzą również świątynie, duszpasterze i liturgia. Z wnętrza kościołów zostają zabrane kwiaty, a księża ubierają ornaty w kolorze fioletowym na znak pokuty, pokory, skruchy. Wyjątkiem od tych zmian, jest IV niedziela Wielkiego Postu, zwana niedzielą laetare czyli z łacińskiego "wesel się". W tę niedzielę kapłan przywdziewa ornat koloru różowego. W V niedzielę Wielkiego Postu wszystkie krzyże w świątyni przysłania się fioletowym lub czarnym materiałem. Pozostają one zasłonięte do Adoracji Krzyża w Wielki Piątek. Podczas sprawowania wielkopostnych mszy świętych z liturgii znika pogodne "Alleluja" (które zastąpione jest aklamacją "Chwała Tobie, Królu wieków" lub "Chwała Tobie, Słowo Boże") i "Chwała na wysokości Bogu", a w zamian śpiewamy pieśni o pokucie, chrzcie, nawróceniu i Męce Pańskiej. W trakcie odprawianych w tym okresie nabożeństw Gorzkich żali i Drogi krzyżowej śpiewa się również pasyjne pieśni wielkopostne.
W tych branżach szukają pracowników. Coraz częściej poszukujemy pracy dodatkowej

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II