https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dlaczego dorożki teraz stoją na Plantach? [ZDJĘCIA]

Piotr Rąpalski
Z związku z falą upałów, która od kilku dni panuje w Krakowie, do odwołania został zamknięty postój dla dorożek na Rynku Głównym – informuje Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Teraz dorożki w czasie upałów kryją się w cieniu na Plantach.

Magistrat wyznaczył dodatkowy postój zastępczy na głównej alejce Plant Krakowskich, pomiędzy ulicami Mikołajską i Sienną. Wjazd na postój będzie możliwy z ul. Mikołajskiej, natomiast wyjazd na ul. Sienną. Początek postoju: od strony ul. Siennej – prawa strona alejki, od trzeciej ławki, licząc od ul. Siennej. Koniec postoju: prawa strona alejki do pierwszego skrzyżowania ciągu pieszego.

Dorożkarze, którzy pomimo niekorzystnej pogody decydują się na prowadzenie swojej działalności, powinni korzystać wyłącznie z postojów zlokalizowanych w miejscach zacienionych, specjalnie w tym celu wyznaczonych. Postój zastępczy na ul. Mikołajskiej został wyłączony.

Ponadto dorożkarze mają obowiązek śledzić komunikaty i alerty wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – szczególnie alertu trzeciego stopnia w zakresie prognozy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dotyczących upału na terenie miasta Krakowa. Powyższe zasady wynikają z umów zawartych pomiędzy Gminą Miejską Kraków a dorożkarzami.

Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa regularnie prowadzi działania mające na celu poprawę dobrostanu koni. Oprócz powyższego zakazu, dotyczą one m.in.:

  • estrykcyjnych zapisów umownych,
  • ograniczenia ilości dni wjazdu dorożek do Rynku Głównego, tzn. konie są zaprzęgane do dorożek co drugi dzień (12-15 dni w miesiącu),
  • ograniczenia godzin wjazdu – 12 godzin na dobę,
  • regularnie prowadzonych kontroli,
  • współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami,
  • ograniczenia ilości przewożonych osób dorożką (do czterech),
  • ograniczenia gabarytów dorożek,
  • szkoleń prowadzonych przez specjalistów organizowanych co najmniej raz w roku,
  • obowiązku posiadania aktualnych badań lekarsko–weterynaryjnych.

Zdrowie koni dorożkarskich

Przedsiębiorcy-dorożkarze regularnie poją i karmią konie na postojach. Ponadto, wpisy w paszportach koni, wykonywane regularnie przez lekarzy-weterynarzy świadczą, że konie są zdrowe i dobrze odżywione. Jednocześnie ogólny stan kondycyjny tych zwierząt wskazuje na jakość sprawowanej nad nimi opieki przez ich właścicieli. Przez fachowców jest on oceniany na więcej niż dobry.

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ochhhhh jejjjjjjj....cóż za temat został poruszony....
G
Gość
O dobrze, że poruszacie temat. W taki upał nigdzie te dorożki nie powinny stać. Konie z pispuszczanymi głowami ledwo stały, nawet w tym cieniu. Żal było patrzeć.
G
Gość
Znowu ktoś przytulił kopertę za pozytywną decyzyjkę!
z
za kom zbior
a moznaby zrobic postój zadaszony pod urzedem rady miasta, tylko parking zlikwidowac, przeciez radni tez moga kom zbior jezdzic?

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska