Remont prowadzony jest akurat w Roku Piotra Skargi, a to ten wybitny jezuita był założycielem Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie, w 1584 roku.
Arcybractwo zainstalowało się pod koniec XVI w. przy Siennej w dwóch kamienicach, które zostały połączone. Działał tu tzw. bank pobożny, powołany do życia z myślą o potrzebujących. W 1692 r. zapadła decyzja o przebudowie komory klejnotowej. Już rok później Aleksander Trycjusz, Stanisław Gortaczewski wraz z pomocnikiem Wojciechem Bieżanowskim wykonali dekorację malarską sklepienia. Ozdobili też malunkami 16 szaf.
Na sklepieniu znalazła się m.in. biblijna scena rozmnożenia chleba oraz sceny ilustrujące uczynki miłosierdzia. Malowidła zapełniają postaci udzielające pomocy pielgrzymom, chorym, ubogim - przedstawione w pejzażu, w którym są i góry, i fragmenty obwarowań.
Malowidła przeszły konserwację ostatnio ponad 50 lat temu. Teraz znów są czyszczone i naprawiane. - Po zakończeniu prac, czyli po 2013 r., udostępnimy skarbiec do zwiedzania. W kolejnym remontowanym pomieszczeniu na parterze, gdzie była biblioteka, zostanie urządzona sala odczytowa. Zagospodarujemy też podwórko, może na ogródek kawiarniany otwarty od ul. Stolarskiej - zapowiada Wojciech Sieniawski, pełnomocnik Arcybractwa Miłosierdzia.
Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!