-Mamy pozwolenie konserwatorskie i teraz czekamy na pozwolenie na budowę. Złożyliśmy wniosek, odesłano nam go z prośbą o naniesienie poprawek, więc poprawiliśmy co trzeba i czekamy. Jak będzie pozwolenie na budowę, to wtedy ruszamy z przetargiem na wykonawcę robót - mówi nam ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej i komisarz Arcybractwa Miłosierdzia, które jest właścicielem zabytku.
Dlaczego to wszystko tyle trwa? Jak mówi nasz rozmówca, niestety takie są procedury. - Na pozwolenie konserwatorskie czekaliśmy 3 miesiące, a teraz znów czekamy, tyle że na inne. Mamy nadzieję, że sprawa się rozstrzygnie w ciągu najbliższych tygodni - mówi.
Kapłan przypomina też, że Modrzejówka pierwsze prace zabezpieczające ma za sobą. -Oczyściliśmy rynny, zabezpieczyliśmy fundamenty, założyliśmy monitoring, posprzątaliśmy teren i osuszyliśmy budynek - mówi ks. Łukasz Michalczewski
Dofinasowanie jest i czeka
To o co nie musi się w tym momencie martwić Arcybractwo, to to skąd weźmie pieniądze na remont zabytku. Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku ogłoszono wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- Dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego otrzymaliśmy prawie 202 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji związanych z zabytkami: praca konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych – informował ówczesny wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wśród zabytków, które otrzymały dofinansowanie, była Katedra Wawelska, wieża dzwonna bazyliki Mariackiej, trzy elewacje budynków przy ul. Siennej 5 i Stolarskiej 1-3 w Krakowie oraz willa „Modrzejówka”. Otrzymała ona dofinansowanie w kwocie 3,4 mln złotych.
Jak zmieni się Modrzejówka?
Gdy rozmawialiśmy z ks. Łukaszem Michalczewskim w listopadzie ubr. mówił, że piętro Modrzejówki na którym znajduje się 6 pokoi miałoby zostać przeznaczone dla Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej, która w tym momencie mieści się przy ul. Siennej 5 w lokalach Arcybractwa. Na parterze zaś miało powstać przedszkole. Czy tak się jednak stanie?
- Fundacja na pewno tam znajdzie swoje miejsce, bo takie było założenie od początku, natomiast co do kwestii innego jeszcze przeznaczenia, to mogę powiedzieć, że jesteśmy otwarci na rozmowy i te rozmowy już trwają - mówi kapłan
XIX-wieczna willa “Modrzejówka” należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami. W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.
Po co są strefy czystego transportu?
