MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na remont willi Modrzejówka jeszcze chwilę poczekamy. Jest zgoda konserwatora, ale nie ma pozwolenia na budowę

Ewa Wacławowicz
XIX-wieczna zabytkowa Willa Modrzejówka z krakowskiej Krowodrzy wciąż czeka na remont. Arcybractwo Miłosierdzia zapewnia, że budynek został już odpowiednio zabezpieczony i ma zgodę konserwatora. W trakcie procedowania jest natomiast wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli zostanie on zaakceptowany, Arcybractwo ogłosi przetarg na wykonawcę remontu, na który w lipcu rok temu Modrzejówka uzyskała dofinansowanie w kwocie 3,4 mln zł.

-Mamy pozwolenie konserwatorskie i teraz czekamy na pozwolenie na budowę. Złożyliśmy wniosek, odesłano nam go z prośbą o naniesienie poprawek, więc poprawiliśmy co trzeba i czekamy. Jak będzie pozwolenie na budowę, to wtedy ruszamy z przetargiem na wykonawcę robót - mówi nam ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej i komisarz Arcybractwa Miłosierdzia, które jest właścicielem zabytku.

Dlaczego to wszystko tyle trwa? Jak mówi nasz rozmówca, niestety takie są procedury. - Na pozwolenie konserwatorskie czekaliśmy 3 miesiące, a teraz znów czekamy, tyle że na inne. Mamy nadzieję, że sprawa się rozstrzygnie w ciągu najbliższych tygodni - mówi.

Kapłan przypomina też, że Modrzejówka pierwsze prace zabezpieczające ma za sobą. -Oczyściliśmy rynny, zabezpieczyliśmy fundamenty, założyliśmy monitoring, posprzątaliśmy teren i osuszyliśmy budynek - mówi ks. Łukasz Michalczewski

Dofinasowanie jest i czeka

To o co nie musi się w tym momencie martwić Arcybractwo, to to skąd weźmie pieniądze na remont zabytku. Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku ogłoszono wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego otrzymaliśmy prawie 202 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji związanych z zabytkami: praca konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych – informował ówczesny wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wśród zabytków, które otrzymały dofinansowanie, była Katedra Wawelska, wieża dzwonna bazyliki Mariackiej, trzy elewacje budynków przy ul. Siennej 5 i Stolarskiej 1-3 w Krakowie oraz willa „Modrzejówka”. Otrzymała ona dofinansowanie w kwocie 3,4 mln złotych.

Jak zmieni się Modrzejówka?

Gdy rozmawialiśmy z ks. Łukaszem Michalczewskim w listopadzie ubr. mówił, że piętro Modrzejówki na którym znajduje się 6 pokoi miałoby zostać przeznaczone dla Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej, która w tym momencie mieści się przy ul. Siennej 5 w lokalach Arcybractwa. Na parterze zaś miało powstać przedszkole. Czy tak się jednak stanie?

- Fundacja na pewno tam znajdzie swoje miejsce, bo takie było założenie od początku, natomiast co do kwestii innego jeszcze przeznaczenia, to mogę powiedzieć, że jesteśmy otwarci na rozmowy i te rozmowy już trwają - mówi kapłan

XIX-wieczna willa “Modrzejówka” należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami. W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.

Po co są strefy czystego transportu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska