Remont Modrzejówki, który właśnie ruszył, ma potrwać do końca października przyszłego roku. Będzie kosztował ponad 4 mln zł, a 3,4 mln zł na ten cel Arcybractwo pozyskało z Rządowego Funduszu Polski Ład.
W mediach społecznościowych została właśnie opublikowana informacja o prowadzonych przy tym obiekcie działaniach, która wyjaśnia m.in. kwestię prowadzonej rozbiórki.
"W obiekcie "Dworek Modrzejówka" trwają prace mające na celu przywrócenie budynku do stanu dawnej świetności. Ze względu na wyraźny podział budynku na układ historyczny z XIX wieku (część środkowa oraz zachodnia) oraz układ o cechach charakterystycznych dla lat 60.-70. XX wieku (część wschodnia), zaprojektowana została przebudowa części wschodniej i dostosowanie jej do układu historycznego. Ze względów technicznych jako pierwsze i najbardziej obszerne prace do wykonania zostały wybrane wymiana stropu oraz wymiana więźby. Zaprojektowano ujednolicenie poziomu stropu dla całości budynku. Prace rozpoczęto od części wschodniej, która podlegać będzie największym przekształceniom" - poinformowało Arcybractwa Miłosierdzia, które zaprezentowało też wizualizacje przyszłego wyglądu całego obiektu.
Komisarz Arcybractwa ks. Łukasz Michalczewski podkreśla w rozmowie z nami, że wszystko, co dzieje się w ramach tego remontu, było uzgodnione konserwatorem zabytków i konserwator ma stały nadzór nad pracami.
- Jest tam praktycznie codzienny nadzór, wszystko jest ustalane. To, czego dotyczy obecna rozbiórka, to późniejsza dobudówka, która nie jest zabytkowa. Do tej pory stropy w obu częściach obiektu były nierówne, trzeba to po prostu poprawić. Chodziło o to, żeby te dwie strony były takie same - bo one dotąd się różniły m.in. rozmiarem, wysokością stropu, a było to wynikiem dobudowywania m.in. po pożarze - wyjaśnia dodatkowo ks. Michalczewski.
W odrestaurowanej Modrzejówce ma mieć siedzibę Fundacja dla Modrzejweskiej, oprócz tego Arcybractwo rozmawia z aktywistami zaangażowanymi w to, by budynek mógł służyć mieszkańcom. Pojawiają się też inne propozycje - np. miejsca w Modrzejówce dla domu przyjaźni polsko-amerykańskiej. Po stronie organizacji czy instytucji, która zagości w Modrzejówce, będą koszty adaptacji miejsca do potrzeb konkretnych prowadzonych tu działalności.
- Szukamy rozwiązań - mówi przedstawiciel Arcybractwa, dodając, że jeśli poza fundacją nie będzie decyzji o wprowadzeniu się do obiektu innych jednostek, instytucji, to może jego część zająć przedszkole.
Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!
