O sprawie po raz pierwszy informowaliśmy na naszych łamach na początku maja br. Grupa mieszkańców Krakowa wystosowała petycję do prezydenta i radnych, z prośbą o wykup z rąk Arcybractwa Miłosierdzia, Willi Modrzejówka mieszczącej się przy al. Grottgera i udostępnienie jej krakowianom.
"W imieniu mieszkańców i sympatyków Krowodrzy zwracamy się do Pana Prezydenta i Radnych Miasta Krakowa z apelem o wykupienie zabytkowej willi “Modrzejówka” przy al. Grottgera 11 wraz z otaczającym ją ogrodem i włączenie jej do parku Młynówka Królewska. Jest to ostatni moment, by ponownie podjąć rozmowy z Arcybractwem Miłosierdzia na temat wykupu “Modrzejówki”. Niedawne przekazanie przez Arcybractwo w dzierżawę deweloperowi sąsiadujących z willą zabytkowych budynków dawnego osiedla robotniczego Towarzystwa Budowy Tanich Mieszkań dla Robotników Katolików, budzi uzasadnione obawy co do jej przyszłości" - pisali autorzy petycji.
Petycję podpisało 3 tys. osób. 23 maja radni Dzielnicy V Krowodrza podjęli uchwałę ws. pozyskania przez miasto zabytkowego budynku wraz z ogrodem i włączenie go do parku Młynówka Królewska. Osobną uchwałę w tej sprawie przygotowali też miejscy radni. Choć niemal jednogłośnie zdecydowali o tym, by miasto przejęło Modrzejówkę - 39 głosów za uchwałą, jeden głosujący się wstrzymał - zdania, co do tego, jak ratować i na jakiej zasadzie użytkować, a także na co przeznaczyć budynek były podzielone.
Arcybractwo Modrzejówki nie sprzeda, ale chętnie odda w dzierżawę
Ostatnie spotkanie stron (29 maja br.) w tej sprawie nie wniosło w sprawie właściwie nic nowego. "Na posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska RMK, przedstawiciel Arcybractwa wykluczył możliwość zbycia budynku Modrzejówki na rzecz Gminy Miejskiej Kraków, jak również nie zaproponował innej formy udostępnienia budynku" - pisze w odpowiedzi do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza Jacek Majchrowski.
W rozmowie z nami ks. Łukasz Michalczewski wyjaśnia jednak, że Arcybractwo nie może pozbywać się swojego majątku po pierwsze ze względu na zapisy statutu, a po drugie ze względów sentymentalnych.
- Czujemy się spadkobiercami tego miejsca, żadne petycje nie zmienią naszego podejścia - tłumaczy ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej i komisarz Arcybractwa Miłosierdzia.
Dodaje jednak, że na ostatnim spotkaniu podtrzymane zostało stanowisko z 2018 roku o dzierżawie bądź oddaniu w użytkowanie miastu budynku zabytkowej willi i na to Arcybractwo zawsze jest gotowe.
Jak informuje Prezydent Jacek Majchrowski, właściciel zabytku już wystąpił z wnioskiem o wydanie zaleceń konserwatorskich określających sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, które mogą być w nim prowadzone w zakresie planowanego remontu i przebudowy. Wcześniej Miejski Konserwator Zabytków przeprowadził kontrolę obiektu i wydał zalecenie kompleksowej rewaloryzacji dawnego osiedla robotniczego Modrzejówka oraz wykonanie prac konserwatorsko-remontowych dworu.
Na przestrzeni lat Arcybractwo podjęło się szeregu działań w celu rewitalizacji dworu Heleny Modrzejewskiej na własny koszt. Teraz skupia się na remoncie willi, którego dofinansowaniem zainteresowany jest polski rząd.
- Pierwsze prace porządkowe zostały wykonane, skupiamy się więc na kolejnych i powoli posuwamy się w tym wszystkim do przodu - mówi ks. Łukasz Michalczewski.
XIX-wieczna willa “Modrzejówka” należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami. W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA