https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zgodnie z planem i bez opóźnień. Remont willi Modrzejówka trwa w najlepsze. Trwają rozmowy odnośnie przeznaczenia budynku

Ewa Wacławowicz
Zabytkowa willa Heleny Modrzejewskiej zmienia się na naszych oczach. Trwający od kilku miesięcy remont nie notuje opóźnień. Koniec prac planowany jest na jesień bieżącego roku. Rozmowy z miastem dotyczące przeznaczenia budynku trwają.

Remont zabytkowej willi rozpoczął się jesienią 2024 roku i jesienią bieżącego roku ma się zakończyć. Gdy odwiedzamy willę pod koniec lutego, dach budynku w większości pokryty jest dachówką, a gdzieniegdzie wystają jeszcze elementy więźby dachowej. Budynek nie ma okien i drzwi ale praca wre cały czas.

Koszt remontu to 3,4 mln zł, fundusze pochodzą z Polskiego Ładu (Krajowy Fundusz Odbudowy Zabytków). Prace mają się zakończyć do 31 października 2025 roku.

Wszystko zgodnie z planem

I jak mówi w rozmowie z nami we wtorek 4 marca ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, opóźnień nie ma.

- Wszystko idzie zgodnie z planem i projektem. Są już nowe stropy, pokrycie dachowe, musimy chwilę poczekać na okna bo część z nich wymaga renowacji, część rekonstrukcji - mówi ks. Łukasz

Dodaje też, że cały czas trwają wnikliwe rozmowy z miastem odnośnie przeznaczenia budynku, a chętnych nie brakuje. - Chcielibyśmy to oddać stronie społecznej koniec końców, ale decyzje ostateczne jeszcze przed nami - mówi duchowny

Społeczny Dom Kultury?

Jak przekonywała nas w styczniu Natalia Nazim, pomysłem wartym rozważenia jest idea powołania tu społecznego domu kultury, w który byłby międzypokoleniowy i w którym znalazłaby się przestrzeń m.in. dla seniorów. Takiego miejsca w Krowodrzy, gdzie mieszka wiele starszych osób, ciągle brakuje. Dom Harcerza czy Dom Kultury „Paleta” mają ofertę skierowaną głównie do dzieci i młodzieży.

- Pomysł, by powstał tu społeczny dom kultury wpisuje się w to, jak myślała o tym miejscu Modrzejewska, ponieważ ten dom powstawał z myślą o tym, by służyć lokalnej społeczności. Miała się tu mieścić świetlica robotnicza, gdzie odbywałyby się koncerty, spotkania, gdzie mieściłaby się czytelnia – mówi Natalia Nazim ze stowarzyszenia „Przyjaciele Modrzejówki”.

Historia willi

Mieszcząca się przy al. Grottgera XIX-wieczna willa "Modrzejówka" należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami.

W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska