Remont zabytkowej willi rozpoczął się jesienią 2024 roku i jesienią bieżącego roku ma się zakończyć. Gdy odwiedzamy willę pod koniec lutego, dach budynku w większości pokryty jest dachówką, a gdzieniegdzie wystają jeszcze elementy więźby dachowej. Budynek nie ma okien i drzwi ale praca wre cały czas.
Koszt remontu to 3,4 mln zł, fundusze pochodzą z Polskiego Ładu (Krajowy Fundusz Odbudowy Zabytków). Prace mają się zakończyć do 31 października 2025 roku.
Wszystko zgodnie z planem
I jak mówi w rozmowie z nami we wtorek 4 marca ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, opóźnień nie ma.
- Wszystko idzie zgodnie z planem i projektem. Są już nowe stropy, pokrycie dachowe, musimy chwilę poczekać na okna bo część z nich wymaga renowacji, część rekonstrukcji - mówi ks. Łukasz
Dodaje też, że cały czas trwają wnikliwe rozmowy z miastem odnośnie przeznaczenia budynku, a chętnych nie brakuje. - Chcielibyśmy to oddać stronie społecznej koniec końców, ale decyzje ostateczne jeszcze przed nami - mówi duchowny
Społeczny Dom Kultury?
Jak przekonywała nas w styczniu Natalia Nazim, pomysłem wartym rozważenia jest idea powołania tu społecznego domu kultury, w który byłby międzypokoleniowy i w którym znalazłaby się przestrzeń m.in. dla seniorów. Takiego miejsca w Krowodrzy, gdzie mieszka wiele starszych osób, ciągle brakuje. Dom Harcerza czy Dom Kultury „Paleta” mają ofertę skierowaną głównie do dzieci i młodzieży.
- Pomysł, by powstał tu społeczny dom kultury wpisuje się w to, jak myślała o tym miejscu Modrzejewska, ponieważ ten dom powstawał z myślą o tym, by służyć lokalnej społeczności. Miała się tu mieścić świetlica robotnicza, gdzie odbywałyby się koncerty, spotkania, gdzie mieściłaby się czytelnia – mówi Natalia Nazim ze stowarzyszenia „Przyjaciele Modrzejówki”.
Historia willi
Mieszcząca się przy al. Grottgera XIX-wieczna willa "Modrzejówka" należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami.
W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.
