https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trwa remont zabytkowej willi Heleny Modrzejewskiej. Co będzie się mieścić w odnowionym budynku?

Anna Piątkowska
Modrzejówka - zabytkowa willa należąca kiedyś do Heleny Modrzejewskiej - przechodzi remont
Modrzejówka - zabytkowa willa należąca kiedyś do Heleny Modrzejewskiej - przechodzi remont Anna Kaczmarz
"Modrzejówka", czyli zabytkowa willa Heleny Modrzejewskiej na krakowskiej Krowodrzy, przechodzi remont. Zgodnie z planem prace powinny zakończyć się jesienią. Na razie nie wiadomo jeszcze, kto będzie korzystał z odnowionego budynku należącego do Arcybractwa Miłosierdzia. Krakowianie chcieliby, by służył mieszkańcom.

Prowadzony remont w "Modrzejówce" obejmuje m.in. wykonanie konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu, odtworzenie elementów zabytkowych lukarny, remont rynien i kominów, wymianę stropu, odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej oraz drewnianego ganku.

"Ze względu na wyraźny podział budynku na układ historyczny z XIX wieku (część środkowa oraz zachodnia) oraz układ o cechach charakterystycznych dla lat 60-70 XX wieku (część wschodnia), zaprojektowana została przebudowa części wschodniej i dostosowanie jej do układu historycznego" - wyjaśniało Arcybractwo.

Koszt remontu to 3,4 mln zł, fundusze pochodzą z Polskiego Ładu (Krajowy Fundusz Odbudowy Zabytków). Prace mają się zakończyć do 31 października 2025 roku.

Co po remoncie?

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że krakowianie najchętniej widzieliby tu otwartą dla mieszkańców przestrzeń, z której będą mogli korzystać. Do końca roku powinna się rozstrzygnąć kwestia, kto i w jaki sposób będzie użytkował budynek, po jego stronie jest bowiem przystosowanie go do takiej działalności, czyli koszty.

Miasto nie ma funduszy na wsparcie projektu, ale powołana przez miejskich aktywistów stowarzyszenie "Przyjaciele Modrzejówki" podjęło rozmowy także z marszałkiem województwa, aktywiści liczą również na możliwość zaangażowania się w sprawę ministerstwa.

- Kwestia tego, co będzie się mieściło w „Modrzejówce” po remoncie nadal pozostaje otwarta. Jeśli nie znajdzie się nikt, kto byłby zainteresowany wykorzystaniem budynku na cele społeczne, to bardzo prawdopodobne, że powstanie tu przedszkole, które kiedyś już się w „Modrzejówce” mieściło – wyjaśnia Natalia Nazim. - Chcielibyśmy jednak zachęcić jednostki samorządowe, by zainteresowały się tym obiektem, który ma olbrzymi potencjał i mógłby służyć wszystkim mieszkańcom.

Jak przekonuje Natalia Nazim pomysłem wartym rozważenia jest idea powołania tu społecznego domu kultury, w który byłby międzypokoleniowy i w którym znalazłaby się przestrzeń m.in. dla seniorów. Takiego miejsca w Krowodrzy, gdzie mieszka wiele starszych osób, ciągle brakuje. Dom Harcerza czy Dom Kultury „Paleta” mają ofertę skierowaną głównie do dzieci i młodzieży.

- Pomysł, by powstał tu społeczny dom kultury wpisuje się w to, jak myślała o tym miejscu Modrzejewska, ponieważ ten dom powstawał z myślą o tym, by służyć lokalnej społeczności. Miała się tu mieścić świetlica robotnicza, gdzie odbywałyby się koncerty, spotkania, gdzie mieściłaby się czytelnia – mówi Natalia Nazim ze stowarzyszenia „Przyjaciele Modrzejówki”.

Pierwszy w Krakowie społeczny dom kultury ma powstać na Wesołej. 16 stycznia (godz. 18.00)przy ul. Kopernika 19 odbędzie się spotkanie dotyczące społecznych domów kultury. Przestrzeń otwarta na inicjatywy twórcze i edukacyjne, kreatywne działania mieszkańców, demokratycznie ustalany program, różnorodne aktywności – tak ma wyglądać ten na Wesołej. ARMK przygotowuje koncepcję adaptacji zabytkowego budynku przy ul. Śniadeckich 5, aby stworzyć miejsce otwarte i współtworzone przez społeczność.

Mieszcząca się przy al. Grottgera XIX-wieczna willa "Modrzejówka" należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami.

W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska