Właściciel kompleksu budynków Dworku Willi Rogozińskich przy ul. Klasztornej podkreśla, że łączy on w sobie bogatą historię i nieograniczone możliwości rozwoju.
Kompleks posiada aktualne decyzje, dziennik budowy oraz ustalenia konserwatorskie, co zapewnia płynny proces realizacji całej inwestycji.
- Modernizacja i konserwacja obiektu mają na celu uratowanie jego cennych zabytkowych elementów oraz przywrócenie funkcji użytkowej. Dla obiektu został przygotowany projekt, który zakłada remont, przebudowę oraz przekształcenie budynku na funkcje usługowo-gastronomiczne, co daje szansę na tworzenie wyjątkowego miejsca na mapie Krakowa - mówi Alina Duda, przedstawicielka właścicieli obiektu.
Willa na sprzedaż za 6,7 mln zł
Alina Duda wyjaśnia, że cena tylko z pozoru jest wysoka. Spółka oprócz wykupu willi od Skarbu Państwa w 2015 r., musiała wykupić również drugi budynek oraz działkę, co stanowi bardzo dużą powierzchnię użytkową.
- Do tego dochodzi pozwolenie na budowę i projekt przebudowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny nieruchomości w Krakowie, to okaże się, że cena sprzedaży nie jest wcale wygórowana. Wychodzi około 6 tys. zł za metr kwadratowy - mówi Alina Duda.
Pośredniczka nieruchomości, która zajmuje się sprzedażą obiektu Anna Woźniak podkreśla, że właściciel szuka inwestora z wizją.
- Projekt przebudowy zakłada stworzenie tu miejsca, gdzie mieszkańcy Krakowa będą mogli zorganizować rodzinne uroczystości takie jak przyjęcia komunijne czy wesela. W planach jest też restauracja, z której będzie można skorzystać w ciągu tygodnia - mówi Anna Woźniak, z z biura nieruchomości RE/MAX DUO.
Historia willi Rogozińskich
W 1838 roku nauczyciele Kazimierz Rogoziński i jego żona Agnieszka Biczówna wybudowali dla siebie drewniany dom, który stał mniej więcej w miejscu, gdzie obecnie stoi willa. W II połowie XIX wieku miejsce szlacheckich dworków zajęły podmiejskie wille. Jedną z nich jest Willa Rogozińskich w Mogile. Najbardziej charakterystycznym elementem willi jest drewniany ganek. Ten drewniany detal nawiązuje do wzorów „szwajcarskich” willi uzdrowiskowych. Przykryty jest dwuspadowym daszkiem opartym na ośmiu drewnianych słupach.
Willa należała do Rogozińskich do lat 20. XX wieku. W 1921 roku dom kupili Jan Ignacy i Katarzyna Lelitowie, a od 1933 roku należał do Władysława Pobóg-Krasnodębskiego i jego żony Anny Marii Krasnodębskiej. Wnętrze domu zmodernizowano, dobudowano północne dwukondygnacyjne skrzydło i budynek ogrodnika.
Komisariat MO, Galeria sztuki
W latach późniejszych budynek miał kilku następnych właścicieli, a pod koniec lat 50. nieruchomość przejął Skarb Państwa. Mieścił się tu komisariat MO, następnie budynkiem i parkiem zarządzał znajdujący się obok szpital Żeromskiego. Budynek ulegał stopniowej dewastacji. W 1978 roku spadkobiercy Lelitów sprzedali posiadaną część domu Andrzejowi Dziembajowi. Od 1992 roku właścicielami skrzydła północnego i użytkownikami (dzierżawcami) pozostałej części pozostawali Urszula i Władysław Gawłowie. Przez pewien czas w wilii była galeria sztuki.
W czerwcu 2015 roku Nowe Centrum Administracyjne (NCA), które jest Stowarzyszeniem założonym przez Skarb Państwa, w ramach procedury przetargowej sprzedało zabytkową Willę Rogozińskich w Krakowie. Nieruchomość wylicytowała spółka IPR Development.
